120 Bin Kişiye İş!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’den işsizlere muhteşem bir haber. Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli iş-kur üzerinden 120 bin kişilik alım yapılacağını duyurdu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli Kanal 7’de Mehmet Acet’e  konuk oldu ve ekonomi üzerine çarpıcı bilgiler sundu. Seçimlerin yaklaşmasıyla birlikte işsizlik oranının düşmesini isteyen hükümet bu konu üzerinde oldukça yoğun çalışıyor.

120 bin istihdam alanı oluşturulurken bu alımların iş-kur üzerinden yapılacağını duyurdu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli. Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli bu alımlar birkaç hafta içerisinde başlayıp ekonomi ve işsizlik rakamlarını aynı hızda değişeceğini söyledi.

120 bin kişinin işe alımından sonra bu kişilerin ekonomiyi aynı oranda etkileyeceğini söyleyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, 120 bin kişi gelir düzeyi düşük insanlar olacak dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, 2014 yılı istihdamını değerlendirirken, 1.5 milyon istihdam oluşturulduğu söyledi. En zor işlerden biri olduğunu söyleyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli bunu çok iyi bir şekilde yürüttüklerini dile getirdi. Canikli bu hızda 1.5 milyonluk istihdamı ve iş alanı oluşturmayı Avrupalı ülkelerin 5 yılda dahi yapamayacaklarını iddia etti.

Yeni istihdam alanları oluşturmak için özel yatırımların önemli olduğunu söyledi. Asıl ilerleme kaydetmenin özel yatırımlar ile olduğunu söylerken büyümeyi etkileyecek olan nokta özel sektör olduğunu açıklamaları arasında yer verdi. Özel sektörün yatırım yapabilmesi için teşvik çalışmaları ve kolaylık sağlanacak işlerin yapıldığını yine sözleri arasına ekledi.

İşsizliğin yüksek olmasını açıklayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, her geçen işgücüne olan katılım yükseliyor dedi. 2002 rakamlarını veren Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, işgücüne katılım oranını yüzde 44 olarak belirtirken 2015 yılı için yüzde 55 olduğunu söyledi. Bu durumu değerlendiren Canikli, toplumda çalışmak isteyen kişi sayısı azdı bu yüzden yüzde 44’ler de olduğunu söyledi. İşgücü katılımın düşük olması sebeplerini iş aramama olarak gösterirken, kadınların ve gençlerin iş sahasına girmesinde etkisi ile bu oranın % 55’lere ulaştığını söyledi.

Yeni iş sahalarının açılması, işgücü katılımının artması iş arama oranının yükselmesi kadınların ve gençlerin iş hayatına girmesi ile birlikte bu oranın artmasına etkili olan unsurlar arasında yer ediniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir