2015 Direksiyon Sınavındaki Yeni Değişiklikler

Ehliyet sınavlarında yazılı sınavı geçen adaylar daha sonra direksiyon sınavına giriyor. Direksiyon sınavında da başarılı olunursa ehliyet alınabiliyor. Eğer direksiyon sınavında kalınmış ise tekrar yazılı sınava girmeye gerek yok. Daha sonraki direksiyon sınav tarihini öğrenip direksiyon sınavı için gerekli ücreti bankaya yatırmanız halinde tekrar direksiyon sınavına giriyorsunuz. Ehliyetteki direksiyon sınavlarında neredeyse her iki kişiden biri başarılı bir şekilde ehliyetini almaya hak kazanıyor. Yeni düzenlemeler ile ehliyet alacakların dikkatli olması gerekiyor.

Ehliyet sınavında yokuşlarda kalkışta el freni kullanılmaması isteniyor. Bununla birlikte park edilmesi istenen yere tek seferde park yapılması aynı zamanda direksiyon sınavı boyunca araç hiç stop ettirilmemeli. Bunlardan birini yaparsanız sınavdan doğrudan kalıyorsunuz. Yani diğer bütün sınav kriterlerini ne kadar iyi yaparsanız yapın bunları yaparsanız sınavdan kalıyorsunuz. Eğer bunları çok iyi bir şekilde yaptıysanız sınavı geçtim diye sevinmeyin. Vites ve direksiyon hakimiyetiniz, vites atarken vitese bakmanız gibi durumlar ile de sınavdan kalabilirsiniz. Bunlarda ancak bir topluluk söz konusu olması gerekir. Bu unsurlardaki puanlama katsayısı düşük olduğundan tek birini yapmanız ile sınavdan kalmanız mümkün hale gelmiyor. Örneğin emniyet kemerinizi takmayı unutursanız sınavdan kalmayabilirsiniz. Bununla birlikte ayna kontrolü, kontrollü geçişler, sinyallerin kullanımı gibi sınavda dikkat edilen birçok şey var. Tam donanımlı olarak sınava girmek oldukça önemli. Fakat dediğimiz gibi tek bir hatanız ile kalacağınız belirgin şeyler, yokuşlarda arabayı stop ettirmeden kaldırmanız, bunu yaparken el freni kullanmamanız, park edilmesi istenen yere tek seferde park etmeniz ve sınav boyunca aracı stop ettirmemeniz ile sınavın büyük kısmını halletmiş olursunuz. Fakat bu bahsettiklerimizin birçoğuna yeni düzenleme teklifi verildi. 

Birçok kişinin heyecanlanması ile birlikte tek seferde park yapılması bazen usta bir şoförün bile yapamayacağı bir şeydir. Bunu daha yeni ehliyet alacak birinden istemek zaten doğru değil. İşte yeni teklifte tek sefer kuralının kalkması bekleniyor. Aynı zamanda yokuşlarda el freni kullanmadan kalkmak yine çoğu zaman usta şoförlerin başvurduğu bir yötemdir. Bu konuda yine teklif içerisinde yer alıyor. Aracın stop ettirilme durumu da dahil olmak üzere bu konular hakkında sürücü adayına ikinci bir hak tanınması yolunda teklif verildi. Tek seferde yapılması istenen bu şeylerden ötürü sınavdan bir sürü kişi kalıyor. İşte bu düzenleme ile birlikte bundan sonra bu durum ortadan kalkacak.

Sınavda Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Öncelikle trafikte araç kullanma becerinizin iyi olması gerekir. Ne kadarda dikkatli olursanız olun bu konuda daha önce eğitim almamışsanız acemiliğiniz ortaya çıkar. Yeni düzenlemede dikkat edilecek ilk unsurlar arasında yer alıyor. Yokuşta stop ettiren bir kişinin kazaya sebep olma olasılığı ile akıcı bir trafikte acemi bir şoförün kazaya sebep olma olasılığı arasında oldukça fark var. Aynı zamanda şerit ihlali yüzünden her sene binlerce kişi can ve mal kaybına uğruyor. Bu da söz konusu tek sefer yapılması istenen yokuşta tek seferde kalkış, tek seferde park etmek gibi konulardan daha önemli olduğundan yeni sınav sisteminde bunlara dikkat edilmesi planlanıyor.

Trafik ışıklarına dikkat edilmeli, yaya hakları göz önünde bulundurulması yeni sınav değerlendirmesinde planlanıyor Yaya yolunda yayaya yol vermemenin yanında kırmızı ışıkta durmamak sınavda önem verilen konular arasında yer alacak.

Tek seferde park etmek, yokuşta el freni kullanmamak aracı hiç stop ettirmemek kuralları yeni sınav değerlendirmesinde olmayacak. Ancak bunlarda sadece bir hakkınız olacak. Bir kere stop ettirdiyseniz bu göz ardı edilecek. 2. veya 3. kez stop ettirmeniz halinde yine önemli bir kriter olarak değerlendirilecek ve sınavdan kalabileceksiniz. Tek seferde park içinde aynı durum söz konusudur. Tek seferde park edememiş olabilirsiniz. Bu anlayışla karşılanacak size ikinci duruma göre üçüncü hak verilecek. Yokuşta el freni ile kalkış yapmanıza izin verilecek. Bu şekilde kalkış yapabiliyorsanız zaten problem olmayacak. El fren yardımı ile yine de kalkış yapamıyorsanız bu zaten büyük bir problemdir. Trafiği tıkama veya aracı geri kaydırma durumlarında ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Yukarda yaptığımız karşılaştırmayı göz önünde bulundurmamak gerekir. Oradaki olasılık farkı vardır. Ancak olasılık tamamen yok değildir. El freni ile kalkış yapmanıza rağmen aracı hareket ettirememiş aynı zamanda geriye kaydırmışsanız arkanızdan geçen birini ezme durumunuz bulunuyor. Yani can kaybına sebep olacak bir durum söz konusudur. Aynı zamanda arkanızda bekleyen bir araca çarpabilirsiniz. Bu da mal kaybına sebep olur. Yine trafikte ciddi bir problemdir. Trafiği tıkamanız anlamına gelir. Aracı ikiden fazla kez park edemiyorsanız bu da çok ciddi bir problem olmamakla birlikte önemli diyebileceğimiz bir kuraldır. Şehirlerde büyüyen araç sayısı ile park yeri bulmak oldukça güç. Park etmek aracı kullanabilmek tanıyabilmek anlamına gelir. Bugün birçok şoför park konusunda sıkıntı yaşıyor. Doğru teknikleri bilmediklerinden kara düzen park etmeye çalışıyorlar. Önceden yapılan sınavlarda park etmek ile ilgili bir kriter gözetilmediğinden bugün bu sorunu birçok kişi yaşıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir