2015 Sosyologlara Atama Yapılacak mı?

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada kadrolu ve hizmet alımının da dahil olduğu 25 bin personel alımı yapılacak. Sağlık Bakanı Müezzinoğlu bu sene için 14 bin 500 memur alınacağını söylerken bu rakamın içerisinde doktorların dahil olmadığını söyledi. 10 bin civarı da Mayıs ayı içerisinde alım yapılacağını ve daha çok hemşire ve ebe ile birlikte sağlık çalışanları alınması planlanıyordu. Ayrıca 11 bin civarında da hizmet alımı konusunda Bakan Müezzinoğlu’ndan açıklama gelmişti. Sosyologlar için 3 yıldır kadro bekleniyor.

330 Sosyolog Kadrosu Beklemede

Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı kuruluşlarda 330 serbest sosyolog kadro ihdasları yapıldı. 2015 atamalarının yaklaşmasına rağmen sosyologlar hakkında herhangi bir açıklama yapılmış değil. Son 4 yıl için inceleme yapılığı zaman, Sağlık Bakanlığı on binlerce personel alımı yapmış ancak sosyolog adaylarını 4 yıldır bekletiyor. Bu yüzden sosyologlar Sağlık Bakanlığı’na sitem ediyor.

Sosyologlar 25 Bin İçinde Var mı?

2 kasım 2011 tarihinden beri sosyolog adayları atama bekliyor. Sağlık Bakanlığı bu tarihten itibaren binlerce kadroya atama verirken Sosyologları 4 yıldır bekletiyor. Sosyoloji mezunları bu sene bu önemli habere dikkat kesilmiş durumda. Bu sene kesin atama bekleyen sosyoloji mezunu kişiler bu sene de atama beklerse resmen küsecekler.

Son iki yıl inceleme yapıldığı zaman, sosyologlara sadece 15 kadro verildiği görülüyor. Toplamda 20 bini aşmış personel alımında sadece 15’inin sosyolog kadrosu olmasına sosyologlar oldukça kızgın.

2012-1 atama döneminde 5,784 alınan kadrolu personel sayısı bulunurken hiç sosyolog alınmadı. 2012-2 atama döneminde ise 1,065 kadrolu personel alımı yapılırken yine hiç sosyolog alınmadı. 2013-1 atama döneminde 4,539 personel içerisinde yine sıfır sosyolog sayısı bulunuyor. 2013-2 atama döneminde ise 7,416 personel içerisinde yine sosyolog sayısı sıfır. 2014-3 atama döneminde 4,522 kadrolu personel alımının yanında  kişi de sosyolog kadrosu var. 2014-1 atama döneminde ise 4,478 kadrolu personel sayısı alınırken sadece 5 adet sosyolog alındı. 2014-2 atama dönemi incelendiği zaman, 1,885 alınan kadrolu sayısının yanında hiç sosyolog alınmadı. 2014/2 EKPSS’ de ise 797 kadrolu personel sayısı alınmışken sosyolog sayısı ise yine 5 olarak dikkat çekiyor.

Geneli incelendiği zaman son iki yıl içerisinde 20 binden fazla personel alımı yapılmış ancak sadece ve sadece 15 adet sosyolog kadrosu açılmış ve atanmıştır. Bu oldukça kötü tablo sosyologları her geçen umutsuzluğa götürüyor. Sosyologlar bu tablo üzerine Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na ve Sağlık Bakanlığı yetkililerine çağrıda bulundular. Atama konusunda iyileştirmenin yapılmasını isteyen sosyologlar Milli Eğitim Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı kadrolarına dikkat çektiler.

Sosyologlardan Sağlık Bakanına Çağrı

2014 Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girmiş binlerce sosyolog 315 sosyolog kadrosuna halen atama bekliyor. Öğretmen atamalarında da sosyoloji mezunlarına yine hüsran var. Sembolik olarak açılan kadro sayıları sosyoloji mezunlarını oldukça üzüyor. Adalet Bakanlığı sayılarına baktığımız zaman son 2.5 yıl içerisinde hiç sosyoloji ataması yapmamış. Sosyoloji bölümü mezununun yapması gereken işi ise başka bölümlerden yapılan atamalar ile karşılanıyor. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na sosyolog ataması yapılması adına çağrıda bulundular.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir