2017 Askerlik Yoklaması Sorgulama

Genel - 21.02.2017 -

ASKERLİK YOKLAMASI
Yoklama işlemleri dört yıl ve üzeri lisans, fakülte, yüksekokul ile yurt dışında eğitimlerini tamamlayıp Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından denklik belgesi alanlar, o yıl askerlik çağına girenlerle beraber 01 ocak günü itibari ile ilk celp ve sevk tarihinin bitimine kadar en yakın askerlik şubesi başkanlığına, yurtdışındaki konsolosluklara başvurup yoklama sorgulama yaptırmaları gerekmektedir.Askerlik Yoklamasını yaptırmayanlar yoklama takibine alınırlar.

Askerlik Yoklaması İçin Gerekli Belgeler

 

  1. Nüfus Hüviyet Cüzdanı Aslı

 

  1. Diploma aslı ve fotokopisi,

 

  1. Bonservis, sertifika veya kurs belgesi aslı ve fotokopisi, (varsa)

 

ç.         Trafik sürücü belgesi ve fotokopisi, (varsa)

 

  1. Hastalık ve arızalarına ait rapor veya tedavi belgelerinin aslı ve fotokopisi, (varsa)

 

  1. Bölgenizde Verem Savaş Dispanseri varsa, verem taraması sonuç belgesi (varsa).

 

  1. Yoklama sırasında sağlık durumunuzun tam olarak tespit edilebilmesi için varsa önceki yıllarda geçirmiş olduğunuz hastalıklara ait tedavi belgeleri ile raporlarınızı yanınızda bulundurunuz ve muayene sırasında durumunuzu tabiplere mutlaka bildiriniz.

 

  1. Öğrenci,hapis,yurtdışında işçi veya işveren olarak bulunuyor veya hastanede yatıyor iseniz, ilgili kuruluşlardan veya konsolosluklardan alacağınız bu durumunuzu belirten belgeleri yoklama süresi içinde askerlik şubesine gönderiniz veya gönderilmesini sağlayınız.

 

ğ.         Yoklamanızı süresi içinde yaptırmadığınızda veya mazeretinize ait belgeleri askerlik şubesine ulaştırmadığınızda yoklama kaçağı suçunu işlemiş olursunuz ve hakkınızda adli veya idari cezai müeyyide uygulanır. Bu kapsamda sürekli artan idari para cezası verilir veya hakkınızda Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir