2017 SGK SSK Bağkur Cenaze Yardımı Ne Kadar?

2017 SGK SSK Bağkur Cenaze Yardımı Ne Kadar?

2016 yılı sonra erdi belli olan tüfe oranları ile SSK ve Bağkur üzerinde sigortası olan ya da emekli olan kişilerin vefat etmesi durumunda ailesi ve yakınlarına ödenecek SGK cenaze yardımı da belli oldu. SGK cenaze yardımı almak için nereye başvurmak gerekiyor? Kimler SGK cenaze yardımı alabilir? Bu konu hakkında pek çok insan bilgi sahibi değil sizlere yardımcı olacak ve işinizi kolaylaştıracak bilgileri paylaşalım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vefat eden kişi SGK ya da Bağkur’lu ise anne, baba, eş, çocuk bunların hiç biri yoksa kardeş bu yasal haktan faydalanabilir. Hepinizin tahmin edeceği gibi ilk öncelik eş ve çocuklardadır.

 

Cenazesi Yardımını Alabilmek İçin;

 

• SSK ya da Bağkur üzerinden emekli olması

• Emekli olmasa bile en az 360 gün SSK ya da Bağkur gününün bulunması

• İş kazası maaşı alıyor olması

 

SGK cenaze yardımı ilk olarak eşe verilmektedir. Eğer yok ise çocuklara, sırasıyla anne, baba ve kardeşlere ödenir. Eğer tüm bu kişiler yok ise cenaze masraflarını karşılayan kişilere masrafların belgelenmesi ile bu ödeme yapılabilir.

 

2017 Cenaze Yardımı Ne Kadar?

 

2016 yılında 489 TL olarak ödenen SGK Bağkur cenaze yardımı 2017 yılında 531 TL olarak değişmiştir. 531 TL’lik rakam 01 Ocak ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında vefat eden kişilerin yakınlarına ödenecek tutardır.

 

2017 Cenaze Yardımı başvuru nereye yapılır? SSK ve Bağkur için farklı başvurular yapılmaktadır. SSK’lı bir çalışan ise en son çalışmanın olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılmalıdır. Kuruma giderek cenaze yardımı talep dilekçesi ile başvuru yapılması gerekmektedir. SSK ile başvuru 4a kapsamına girmektedir.

 

Bağkur için dosyalarının bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçeli bir şekilde başvuru yapılmalıdır. Bağkur başvuru 4b kapsamına girer. 2017 Cenaze Yardımı dilekçesi eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Vefat eden kişinin bilgileri yakınlık derecesi T.C. kimlik bilgileri gibi önemli bilgiler eksiksiz bir şekilde gereken yerlere girilip doldurulmalıdır. Başvuru onaylandıktan sonra aynı ay içerisinde ödeme yapılmaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir