2017 SGK SSK Bağkur Memur Hasta Alt Bezi Parası Ne Kadar?

2017 SGK SSK Bağkur Memur Hasta Alt Bezi Parası Ne Kadar?

Pek çok kişinin bildiği üzere sosyal güvenlik kurumu doktor raporu doğrultusunda ihtiyaç sahiplerine bez yardımı yapıyor. Sosyal güvenlik Kurumu’ndan bez parası yardımı alabilmek için gerekli şartlar nelerdir? Nasıl ve nereye başvuru yapılır? 2017 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu bez parası ne kadar? Tüm bu bilgiler yazımızda sizleri bekliyor.

SGK Hangi Şartlarda Alt Bezi Geri Ödemesi Yapıyor?

Hastanın doktor raporu ile hasta alt bezi kullandığı belirtmesi gerekmekte, bu raporu devlet hastanesinden almak mümkün heyete girerek birçok doktorun gözetiminden geçmek zorunda değil tek bir doktor da bu raporu verebiliyor.

Doktor raporunda rektum kontrolü olmaması (raporda idrar veya gaita inkontinansına neden olan primer tanının belirtilmesi kaydı ile) nedeni ile çocuklarda 2 yaşı doldurması gerekiyor. 2 yaşın altında çocuklarda alt bezi ödemesi yapılmamakta yetişkin ya da çocuk alt bezi uygulamasında günde 4 adedi geçmemek kaydı ile aylık rapora reçetelendirilmesi durumunda alınabilmektedir. Çocuk alt bezi bedelleri “hasta alt bezi” için belirtilen fiyat üzerinden Kurumca bedeli karşılanır.

2017 Hasta Bezi Ödemesi Ne Kadar? Kaç Bez Parası Veriliyor?

Sosyal Güvenlik Kurumu günde en fazla 4 beze kadar ücret ödemektedir. Kurum 2 ayda 1 240 bezin parasını öder. Bu nedenle bezi satın aldıktan sonra faturalandırmanız gerekmektedir. Kuruma bez raporu verildiği için alan kişi eksiksiz satın aldım diyerek fatura arkasına isim soy isim imza alan kişi de bezin ücreti tahsil edilmiştir diyerek firma kaşesini vurması gerekmektedir.

Bundan sonra SGK başvuru süreci başlamaktadır. Bağlı bulunmuş olduğunuz SGK’ ya başvuru yapmalısınız. SGK 2 ayda bir 169 TLödeme yapar. Hastanız için kullandığınız bez sayısı kaç olursa olsun Sosyal Güvenlik Kurumu günlük 4 adet bez ortalamasını baz alır. Siz günde 4’den daha az bez harcasanız da SGK için bu önemli değildir. 2 aylık verilen ücret sabittir. Sizler 2 ayda 400 TL bez parası verseniz de SGK size 169 TL ödeme yapacaktır.

    12 Mart 2017 - 20:31
    ebru eren

    Benim annemin mesane kontrolü yok ve als hastası… ayda anneme 180 tane bez kullanıyoruz..annemin trakeostomisi var ve sekresyonu artırmak için günde 2 lt su içmesi gerekiyor ve bu nedenle bez tüketimimiz mevzuatta belirtilenden fazla..225 tl/aylık bez ödüyoruz.. ama sgk sadece 85 tl sini geri ödüyor..bu hiç adil değil..bu konuda neden bir iyileştirme yapılmıyor..yoğun bakım hastasına evde bakıyoruz. devletin desteği yok denecek kadar az. evdeki kişi sayısı 2 olduğu için de evde bakım parası alamıyoruz…. bu hasta için kullanılan diğer medikalleri de cebpten ödüyoruz. 1500 tl maaş ile bu hastaya bakmaya çalışıyoruz…yetmiyor, tabiii ki…Allah bizlere zeval vermesin ki, annemize bakabilelim. devletten umudumuzu kestik artık. oysa avrupadaki adam böyle bir hasta için aylık 2000 EURO yardım alıyor… yazık…halimiz içler acısı…sosyal devletin sadece “s” si kalmış, o da zorla ayakta duruyor..Allah bizlere yardım etsin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir