2017 SGK SSK İlaç ve Muayene Katılım Bedelleri Ne Kadar?

2017 yılı ilaç ve muayene katılım payı bedelleri açıklandı. 2017 yılında hastanelere ve eczanelere ne kadar ücret ödeyeceğiz. 2016 yılına oranla katılım ücretleri biraz daha zamlı olacak.

Katılım payı sigortalıların emeklilerin sağlık hizmetlerinden almış oldukları hizmet için ödedikleri paraya verilen isimdir. Bu paranın büyük bir çoğunluğunu SGK karşılasa da sizlere de düşen bir meblağ bulunmaktadır. Emekliler ve çalışanlar arasında ilaç ve muayene katılım payı ücretleri arasında farklılıklar vardır. Çalışanlar biraz daha fazla tutar. Emekliler için bu bedel maşalarından yüzde 10 olarak kesilir. Emekliler bu payı nakit olarak ödemezler. Emekli maaşları üzerinden kesinti yapılır. Aynı şey emeklinin aile bireyleri içinde geçerlidir. Emeklinin bakmakla yükümlü olduğu eşi, çocuğu, anne ve babasından da %10 oranında ilaç katılım payı alınır ve bunlardan alınan tutarlar da emeklinin maaşından kesilir.

Çalışanlarda ise kesilme payı yüzde 20 çalışanlar ilaç katılım payını eczanede ödemek zorundalar. Eczane devlet adına bu parayı tahsil eder ve sizlerden alırlar. Bazen yüksek çıkan rakamlardan eczane sorumlu değildir.

2017 Devlet Hastaneleri Ve Özel Hastane Muayene Ücretleri

  • Devlet hastanelerinde muayene ücreti : 6,00 TL
  • Üniversiteler ile ortak kullanılan Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastanelerinde 7 TL
  • Üniversite hastanelerine bağlı üçüncü basamak sağlık hizmeti sunucularında 8 TL
  • Özel hastanelerde taban ücret 15 TL olarak kayıtlara geçmiştir. Bu ücret minimum taban olarak bilinmekte daha yüksek ücret talep eden özel hastanelerde var.

2017 yılında aile hekimlerinde herhangi bir ücret alınacak mı? Bu konuda da çok fazla soru olduğu için değinmek gerekiyor. 2017 yılı içerisinde aile hekimleri herhangi bir ücret talep etmeyecek.

Katılım Payı Nedir Ne Kadar Ödenecek?

Sosyal Güvenlik Kurumu ilaç listesinde yer alan ilaçlar için emeklilerden %10, çalışanlardan ise %20 oranında ilaç katılım payı tahsil edilmektedir.

Her bir reçete için :

-üç kutuya kadar olan ilaçlar için 3,00 T.L.

-Üç kutudan sonraki her kutu için de 1,00 T.L.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir