4A HİZMET DÖKÜMÜ 2017

Genel - 21.02.2017 -

4A HİZMET DÖKÜMÜ

 

4A, SGK tarafından özel sektör çalışanlarıyla devlet memurlarının bir kısmına verilen kısaltılmış koddur. İlgili SGK kanununun 4. maddesinin a bendindeki tarife uygun iş kollarında çalışan işçi ve memurlar bu gruba dahildirler.

 

 

Özel sektörde yani şahıs ya da şahıslara ait firmalarda çalışan kişilerle devletin 4C’ye dahil olmayan memurlarının sigorta primlerinin yer aldığı sgk tarafından verilen koda ait hizmet dökümüdür. 4A hizmet dökümünde sigorta primlerine ait detaylı bilgiler yer almaktadır. Sigortaya ödenen brüt maaş miktarı, 1 ayın kaç günü sigortası yapıldığı, işe ilk giriş tarihi gibi kişiye özel bilgiler yer almaktadır. 4a hizmet dökümü şifresiz tc ile öğrenilebildiği gibi e devlet şifresiyle de alınabilmektedir.

 

4A Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

 

4A hizmet dökümüne sahip olabilmek adına mutlaka ilk olarak e – devlet sistemine giriş yapabiliyor olmanız gerekir. E – devlet sistemine giriş yapabilmek adına; TC kimlik numaranızı ve e – devlet şifrenizi girmeniz yeterli olur. E – devlet şifresini almamış olan bireylerin izlemesi gereken yol ise;

 

En yakın PTT şubesine gitmek ve sonrasında orada çalışan personele e – devlet şifresini istediğini belirtmektir.

Sonrasında personel sizden belirli bir ücret ister. Bu ücret oldukça cüzi bir miktardır. Sonrasında kapalı bir zarfın içerisinde e – devlet şifrenizi size sunar.

Almış olduğunuz e – devlet şifrenizi mutlaka saklamalı ve kaybetmemeye özen göstermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir