60 Bin Öğretmen Tayin Edilecek

Aynı okulda sürekli görev alan öğretmenlere tayin yolu göründü. 12 yıl boyunca aynı okulda kalan bu yüzden yeni gelecek öğretmenlerin önünü kapatan öğretmenler başka yerlere tayin edilecek. Bu değiştirme kuralı her yıl yapılması planlanıyor. Her yıl 12. yılını doldurmuş öğretmenler başka yerlere gönderilecek. Bu her sene 1 sene daha erkene alınacak. Yani sonraki yıl aynı okulda 11 yıl görev yapmış öğretmenlere uygulanacaktır. Bu yöntem ile gençlerin önü açılması düşünülürken söz konusu yöntem tartışılmaya devam ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığınca uygulanacak bu yöntem Türkiye’ye yeni bir soluk getirecek. Bu yöntem ile bir okulda 12 yıl ve 12 yıldan fazla görev yapmış öğretmenler tayin edilecek. Yıllarca aynı okulda görev yapmış söz konusu nedenden ötürü verimi minimal seviye de de olsa düşmüş, aynı zamanda gençlerin önünü tıkamış öğretmenler başka okullara gönderilerek tayin edilecek. Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde değiştirilecek olan ilk kural 12 yıl ve daha fazla aynı okulda görev yapmış öğretmenlerin yerini değiştirmeye yönelik olacak.

Kargaşa ve karmaşıklık olmaması için ilk yıl sadece 60 bin öğretmen tayin edilecek. Bu şekilde sistem oturmaya başladığında ikinci yıl daha fazla olması bekleniyor. İlk süreçte bazı hataların ortaya çıkabileceği beklenirken ikinci yıl tecrübe ile sistem daha verimli olacak. İlk olarak 12. yılını doldurmuş öğretmenler için bu tayin söz konusu iken sonraki yıllar için 11 yıl düşünülüyor. Yani 12 yıl boyunca aynı okulda görev yapmış öğretmenler tayin edildikten sonra sonraki yılda 11 yıl görev yapmış öğretmenler tayin edilecek. Aynı okulda 11 yıl görev yapmış öğretmenler tayin edildikten sonraki yıl ise aynı okulda 10 yıl görev yapmış öğretmenler tayin edilecek. Bu kural 8 yıl aynı okulda görev yapmış öğretmenlere kadar her yıl 1 yıl daha erkene alınacak.

Özellikle büyük şehirlerde uygulanması çok önemli etki yaratacağı düşünülürken değişen öğretmen kadrosu ile okul ve öğretmen heyecanı da artacak okuldaki verim maksimum düzeye yaklaşacak. Özellikle aynı okulda 12 yıl görev yapmış öğretmenler okullarını bırakmadıkları için genç öğretmenlerin çoğu doğu bölgelerinde görev alıyor. Bu sebepten ötürü deneyimsiz öğretmenler hep oralarda görev alıyor. Bununda önüne geçmesi bu kuralın dahada etkili olacağını düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir