65 Yaş Aylığı Nedir, Kimler Alabilir, Alma Şartları Nelerdir

Genel - 01.03.2017 -


65 yaş aylığı nedir, kimler 65 yaş aylığı alabilir, alma şartları nelerdir, başvuru formu için gerekli belgeler nelerdir, nereye ne zaman nasıl başvuru yapılır, 65 yaş aylığı hesaplaması ve 65 yaş aylığı hakkında detaylı bilgiler yazımızın devamında yeralmaktadır.

65 Yaş Aylığı nedir?

Sosyal Güvenlik kurumunun devletin desteği ile oluşturmuş olduğu 65lik maaşı olarak da çokça bilinen 65 Yaş Maaşı , 65 yaş ve üzerinde olan güçsüz , çalışamaz halde , kimsesiz ve desteğe ihtiyacı olan yaşlılara verilen maaştır. 65 yaş maaşı devletin vatandaşlarına sağlamış olduğu bir sosyal haktır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 25 Ocak 2013 tarihinde resmi mecmuada yayımlanarak tüm vatandaşlara bildirilmiş ve yürülüğe girmiştir.

65 YAŞ AYLIĞINDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

65 yaşını bitiren ihtiyaç sahibi ,desteğe ihtiyacı olan düşük gelirliye devletin sağladığı bir destektir .Yaşlılık maaşı almak için bazı önemli kurallar vardır. Sosyal Güvenlik Kurumu belirlenen kurallar ve şartların sağlanması halinde ihtiyaç sahibi yaşlıya maaşı bağlar. Fakat şartları sağlamıyorsa devler bu maaşı vermez.

Bu şartların başlıcaları; 65 yaşını doldurmuş olmalı , yardıma muhtaç , kanunen bakmakla yükümlü bir yakını bulunmayan , nafaka bağlanmamış veyahut bağlanması mümkün olmayan sosyal güvenlik kurumlarından yardım yada aylık hakkından yararlanmayan , herhangi bir devamlı geliri olmayan ,hiç gayrimenkul’ü (ev,arsa, araba, tarla, vb ) bulunmayan ve belirlenen minimum aylık gelirinin altında geliri olmalıdır. Gelirleri toplamının aylık ortalaması itibariyle 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardan daha az geliri olanlar yararlanabilecektir.

65 AYLIĞI BAŞVURUSU NEREYE YAPILMASI GEREKİYOR?

65 aylığı bulunduğunuz il sosyal güvenlik kurumundan başvurda bulunabilirsiniz. Başvuru yapıldıktan sonra İL-İlçe idari kurum ve kurulularının tespiti araştırıp bilgilerin teyiti yapılır.Şartların sağlandığı durumda yaşlılık maaşı alınıp alınamayacağı bildirilir ve gerekli işleme tabii tutulur. Prosedür ve işlemler sonucu ihtiyaç sahibi kişi aylığını şartları sağladığı sürece almaya devam eder.

BAŞVURU FORMU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR;

65 Yaş Aylığı Başvuru Formunda olması şartı aranan evraklar şöyledir;
-Mal müdürlüğünden alınan başvuru formu,

-Muhtarlıktan alınan detaylı ikamet adresi ,

-Vukuatlı nüfus örneği,

3 adet vesikalık fotoğraf
2022 sayılı Kanunda belirtilen muhtaçlık sınırından az geliri olan ve bu durumu Valiliklerce/Kaymakamlıklarca tespit edilen kişiler 65 yaş aylığına başvuru yapabilir.
65 yaaş maaşı 3 ayda bir verilmektedir.

YAŞLILIK AYLIĞI ÖDEME GÜNLERİ:

Doğum tarihinin son rakamı 0 – 5 olan kişilere her dönemin 5. günü.

Doğum tarihinin son rakamı 1 – 6 olan kişilere her dönemin 6. günü.

Doğum tarihinin son rakamı 2 – 7 olan kişilere her dönemin 7. günü.

Doğum tarihinin son rakamı 3 – 8 olan kişilere her dönemin 8. günü.

Doğum tarihinin son rakamı 4 – 9 olan kişilere her dönemin 9. günüdür

65 ‘lik Maaşı ne kadar?

65 yaşı maaşı Mart, Haziran, Eylül, Aralık olmak üzere üçer aylık dönemlerde ödeniyor. Üç ayda bir ödenen bu aylık 2017 itibarıyla 705 lira (aylık 235 lira) olarak belirlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir