Adıma Kayıtlı Kaç Hat Var? E Devlet Üzerinden Sorgulama

E devlet sisteminin sunduğu hizmetler arasında “Mobil hat sorgulama” şeklinde bir sayfa vardır. Bu sayfa üzerinden vatandaşlar kendi üstlerine olan ancak kendilerinin kullanmadığı, izinsiz olarak üstlerine açılmış olan hatları görebilirler. Dolandırıcıların sıkça başvurduğu yöntemlerden birisi olan bu yöntemle kişinin haberi yokken üstüne hat açarak kişileri mağdur etmektedirler. Bu yüzden e devlet sistemi de son yıllarda mobil hat sorgulama sayfasını hizmete sokmuş, Bilgi ve Teknolojik Bakanlığı aracılığı ile güzel ve faydalı bir hizmete imza atmıştır. E devlet şifresi olan tüm vatandaşlar kendi panellerine girerek, kolay şeklide üstlerine kayıtlı olan hatları görebilmektedir. Böylece daha büyük zararlar ve sorunlar ortaya çıkmadan kendilerinin kullanmadığı hatları da kapattırma şansı doğmaktadır.

İnsanların büyük bir kısmı adlarına açılan izinsiz hatlardan muzdarip olmaktadır. Üstlerine açılan izinsiz hatlar sebebiyle dolandırılmakta ve büyük sorunlarla karşı karşıya kalabilmektedir. Bu sorunların üstesinden gelmek ve bu sorunlarla karşı karşıya kalmamak adına üstünüze kaç adet hat var bunları belli aralıklarla mobil hat sorgulama bölümünden e devletten yapabilirsiniz. Üstünüze açılan ve sizin haberiniz olmayan hatlar varsa, bunları derhal ilgili kuruma başvurarak kapattırınız. E devlet sistemi üzerinden sorgulama imkanı BTK tarafından tanındığı günden itibaren insanların büyük bir bölümü üzerine açılan hatlardan şikayetçi olmuş, büyük şikayetler ortaya çıkmıştır.

Adıma Kayıtlı Kaç Hat Var E Devlet Sorgulama İşlemi

E devlet sistemine TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra Bilgi ve İletişim Teknolojileri alanından “Mobil hat sorgulama” bölümüne dokunarak bu alandan kolay şekilde sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Böylece üzerinize kaç adet hat var ve sizden habersiz bir şekilde hat açılmış mı bu gibi sorgulamaları yaparak gelecekte başınızın derde girmesinden önlem alabilirsiniz.

Adınıza kayıtlı hatları sorguladığınızda aktif olarak kullanılan hatlar listelenmektedir. Bu hatların numara bölümleri görünmektedir. Böylece eskiden kullandığınız ve kapattığınız hatlar da bu alanda görünebilir, numara bölümünü baz alarak bu hatların analizini yapabilir, izinsiz açılan hatlar var mı bunu sorgulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir