Adli ve İdari Hakimlik Sınavı Değişti

Adalet Bakanlığı hakim alımı için 30 mayısta sınav yapılacağını duyurdu. Toplamda 3500 hakim alınacağı ilanda belirtilirken, sınava gireceklerin yeni sınav sistemi ile ilgili bilgi eksikliği görüldü. Yeni sınav sistemini hep beraber tanıyalım.

30 mayıs tarihinde Adalet Bakanlığı hakim alımı için sınav yapacak. Sınav yapıldıktan sonra tam 3500 hakim Adalet Bakanlığı’nda çalışmak üzere görev alacak.

Başvuru Tarihleri

Başvurular 24 Mart ile 6 Nisan arasında yapılıyor. Yani şu anda son 3 gün kalmış durumda. 6 Nisan günü son başvurular alınacak. Son gün başvurularda yüklenme olacağından şimdiden başvuruları yapmak faydalı olacaktır.

Başvurular ÖSYM’nin başvuru merkezlerinden yapılabilecek. Başvuruya yalnızca sınava girecek kişi yapabiliyor. Yani kendi yerinize başkasını gönderemezsiniz. Aynı zamanda posta yolu ile de başvuru yapılmıyor.

Yaş Sınırı

Eğer avukat iseniz yaş sınırınız: 01/01/1970 ve sonrasından itibaren başvurular alınıyor. Diğer meslek grupları için 01/01/1980 tarihinden sonrakiler başvuru yapabilir.

Alınacak Kadro Sayısı

Adli Yargı Hakimi için Hukuk mezunu olanlara 1500 Avukat olanlara 1500 kadro açıldı. İdarei Yargı Hakimi için Hukuk ve İİBF mezunu olanlara 200 ve avukat olanlara 300 kadro açıldı.

Sınav 5 şıklı çoktan seçmeli şekilde yapılıyor.

Sınavdaki Değişiklikler

Önceki sınavlarda yanlışlar doğruları götürüyordu. Yeni sınav sistemi ile yanlışlar doğruları götürmeyecek. Eğer bir soru hatalı bir şekilde basılmış ise, sınava girip ilgili ders ise bir tane şık işaretlemiş kişiler için o soru doğru sayılacak.

Sınavdaki Oturum Sayısı

Sınav sabah ve öğle olacak şekilde iki oturum halinde yapılıyor. Öğle oturumuna sadece avukat adayları girebilirken, sabah oturumuna İİBF mezunları, hukuk mezunları ve avukaltar girebilecek.

Sınav Başlangıç Saatleri ve Süreleri

Adsız

 

Kitapçık Türleri

Sınavda toplamda 5 adet kitapçık yer alıyor. Ancak herkes her kitapçığı çözmeyecek. Her alana göre kitapçık bulunuyor. Bununla birlikte sınavdaki soru sayı dağılımı maliye’de 3’er tane olurken ekonomi de 4′ er tane geri kalanında ise 6 ve 7 olarak değişim gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir