Aile Gelir Belgesi Nereden Nasıl Alınır?

Genel - 27.03.2017 -

Aile gelir belgesi nereden alınır? Aile gelir beyannamesi nasıl alınır? Aile gelirini gösteren belge nereden alınır? Serbest meslek çalışanları gelir belgesi nasıl alır? E-Devlet aile gelir belgesi alma hakkında tüm merak ettiklerinizi haberimizin devamındadır.

Gelir Belgesi Nedir?

 

Vatandaşların yapacakları birçok işlemde karşılarına çıkan öğrencilerden yetişkinlere kadar   pek çok kişiden istenmektedir gelir vergisi  belgesi.Gelir belgesi ailenin gelirini gösterir evraktır. Öğrencilerin burs başvurusu yaparken kullandığı ve yetişkinleri zorlu kredi alma ön şartlarını sağlamaları aşamasında temel belgelerden biri de gelir belgesidir.Bu gelir belgesi ile gelirlerinin beyan ederler.  Kredi kartı alımı ,kart limit artırımı gibi daha birçok alanda vatandaştan istenen bir belgedir.Gelir Belgesi nereden alınır sorusunun cevabı yazımızın devamında  yer almaktadır.

Gelir Belgesi Nereden Nasıl Alınır?

 

Emekliler ve çalışanlar gelir belgesi alabilmek için farklı yerlere başvuruda bulunmalıdır.Emeklilier ve tüm çalışan personel maaş bodrolarını E-devlet sistemi üzerinden elde edebilirler.
Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışanlar, gelir belgelerini bağlı oldukları kurumdan alabilirler.
Serbest meslek çalışanları  / Bağ-Kur’lu olanlarda ise durum daha farklıdır. Bağ-Kur’lu olan kişiler vergi levhasındaki kazançla beyanda bulunabilmektedirler.
Kamu devlet personeli  çalışanları ise gelir beyan belgelerini almak için Muhasebat Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulmuş  olan E-Bordro sistemi üzerinden   alabilirler.E-bordro sistemindeki bilgilerde e-devlet sistemine aktarılmıştır yanı aynı şekılde kamudakilerde herkes gibi e-devletten gelir belgesi alabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir