Aile Yardımı Ödeneği Nasıl Nereden Alınır? Ne Kadar Ödeme Yapılıyor?

Çalışan devlet memurlarının kanunen yerine getirilmesi gereken şartları yerine getirmeleri durumunda eş ve çocuklarından dolayı aile yardımı ödeneği hakkı vardır. Aile yardımı ödeneği almak için memurun başvurusu gerekirken bazı belgelerle süreci tamamlamak gerekiyor.

Eş İçin Aile Yardımı Ödeneği

Eş için aile yardımı ödeneğinin kapsamı memurun çalışmayan veya oturduğu ildeki sosyal güvenlik kurumundan maaş ödemesi almayan eşi olduğunda ödenmektedir. Geçici bir şekilde dahi olsa, çalışan veya sosyal güvenlik kurumundan aylık alan eş için; geliri devam ettiği sürece memura aile yardımı ödeneği ödenmiyor.

Çocuk İçin Aile Yardımı Ödeneği

Çalışan devlet memuru, çocuk için aile yardımı ödeneğine hak kazanabilirken çocuğun geçiminin memur tarafından sağlanmasında ve doğumdan sonra ilk bir aydan itibaren ödeme yapılır. Eşlerin ikisinin de memur olması halinde, çocuk için aile yardımı ödeneği babaya ödenir.

Eş İçin Aile Yardımı Ödeneği Miktarı Ne Kadardır?

Eş için ödenen aile yardımı ödeneği miktarı 2017 yılı itibariyle 204 TL olarak devlet tarafından belirlenmiştir. Herhangi bir neden ile ( doğum, eğitim ve askerlik gibi ) ücretsiz izin kullanan ve bu dönemde de çalışmayarak aylık almayan eş için memura aile yardımı ödeneği yine de veriliyor. İşsizlik maaşı alan kişilerin ise aylık alma olarak değerlendirilmemesi ile birlikte işsizlik ödeneği alan eşin de aile yardımı ödeneği alması hakkı vardır. Bu istisna sadece işsizlik maaşı için geçerlidir.

e-Devlet üzerinden aile yardım bildirimi sorgulanabilmektedir. Bu hizmetten faydalanabileceğiniz link;

https://www.turkiye.gov.tr/maliye-aile-yardimi-bildirimi-sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir