MEB Anaokulu Kayıt Sorgulama

MEB Anaokulu Kayıt Sorgulama

0-6 yaş arası çocuk sahibi olan anne babaların, çocukları büyümeye başladığı andan itibaren kafalarına takılan en önemli sorunlardan biri okul öncesi eğitiminin nerede ve nasıl olacağıdır. Çocuğun doğduğu günden, temel eğitim olan ilköğretim çağına kadar olan dönemi kapsayan bu çok önemli evrede verilecek olan eğitimin içeriği etkisini tüm hayat boyunca sürdürür.

Okul öncesi eğitim döneminde çocuklar bir yandan ilköğretime hazırlanırken, diğer yandan da paylaşmayı, dayanışmayı, birlikte çalışmayı ve sosyal yaşamın kurallarını öğrenerek, uygulamaya başlarlar. Bu sebeple anaokulu seçimi tüm veliler ve çocuklar için hayati önem taşır.

Öğrenci kayıtlarının nüfus kayıt sistemine göre yapılmaya başlamasından sonra, her çocuk oturduğu sokak veya caddedeki en uygun anaokuluna sistem tarafından otomatik olarak kayıt edilmektedir. Bu iş için il veya ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından kurulmuş kayıt komisyonları çalışmakta ve okullara ait kayıt bölgelerini belirlemektedirler. Kayıt bölgelerine göre öğrenciler yerleştirildikten sonra, çocuğunuzun hangi okula gideceğini öğrenebilmek için anaokulu kayıt sorgulama sisteminden faydalanabilirsiniz.

Bunun için TC Milli Eğitim Bakanlığı’nın internet uygulaması olan meb e-okul sitesine girmeniz gerekmektedir. Açılan ekrandaki kutucuklara, sistem tarafından verilmiş olan giriş kodu ile beraber, öğrencinin TC kimlik numarasını girerek, çocuğunuzun hangi okula kayıt hakkı kazandığını öğrenebilirsiniz. Eğer hiçbir sonuca ulaşamıyorsanız, bağlı olduğunuz İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne giderek adres bilgilerinizi kontrol ettirip, sonrasında tekrar sorgulama yapmanız gerekecektir.

Anaokulu Kayıt Sorgulama İçin Tıklayınız..

    1 Ocak 2015 - 11:45
    Mustafa

    0.6 yaş okul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir