Araç Sahiplerine Kötü Haber

Araç sahipleri için oldukça kötü bir haber veriyoruz. Eğer aracınızla bir kaza yaptıysanız sigortanız orjinal parçası ile yaptırmak zorundaydı. Yeni yasa ile 1 Haziran’dan itibaren ‘Eşdeğer Parça’ yasası uygulanacak. Eşdeğer parça şu anlama geliyor: Eğer kaza yaptıysanız aracınızın parçası yerli üretim bir yedek parça ile yapılıyor ve siz buna itiraz edemiyorsunuz. Orjinal parçası değilde yerli üretim parçalar ile tamir edilecek.

Araç sahiplerini yıkan bir haber. Eşdeğer parça uygulaması ile bundan sonra aracınızın bir parçası değişecekse yerli üretim parçalar ile değiştirilecek. Yerli üretim parçalar ile değiştirildiğinde sizin itiraz hakkınız dahi olmayacak. Onaylamak zorunda olacaksınız.

Eşdeğer Parça Nedir?

Eşdeğer parça yan sanayi diye tabir edilen yerli üretim yedek parçalarıdır. 1 Haziran’a kadar sigorta şirketleri araçları orjinal parçaları onarmak zorundaydı. 1 Haziran’dan sonra yerli üretim yedek parçalarını kullanarak araçları onarabilecek ve buna itiraz etme hakkınız yok. Tek farkı kullanılacak olan parçanın TSE onaylı olması gerekiyor. Eğer TSE onaylı bir parça kullanılmışsa bu konumda itiraz etme hakkınız var.

TSE Şartı Aranıyor

Bu yasa sigortalılar ile sigorta şirketlerini oldukça yakından ilgilendiren bir haber. Sigorta şirketleri maliyetleri düşürmek için yerli üretim yedek parça kullanmak istiyor ancak araç sahipleri sağlam olmadığı ve orjinali gibi olmadığını düşündüğü için orjinal parça kullanılmasından yana oldukları için sık sık tartışmalar ve anlaşmazlıklar oluyordu. 1 Haziran’dan sonraki yasa ile Sigorta şirketleri yerli üretim yedek parçaları kulanabilecek ancak TSE’ye uygun parçaları kullanabilecek. TSE’den onay yedek parçaları kullanma şartı bulunuyor. Sigorta şirketleri buna sevinse de araç sahipleri bu duruma oldukça üzgün.

TSE’ye Şüpheli Bakılıyor

TSE’nin yedek parçaları uluslar arası standartlara göre değerlendirip değerlendiremeyeceği araç sahipleri için büyük bir soru işareti olarak akıllarda duruyor. TSE’nin böyle bir altyapısı olmadığını savunan sigortalılar bu yasanın onaylanmamasını istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir