ASAL Sevk Başvurusu

Askerlik İşlemleri - 09.09.2016 - ,
asal-sevk-basvurusu

E-devlet, vatandaşlarımıza pek çok hizmet sunmaktadır. İnternet üzerinden bilgi akışının git gide arttığını günümüzde, e-devlet sistemi de kendini sürekli geliştirmekte ve farklı hizmetleri faaliyete sokmaktadır.

2014 yılında devreye giren askerlik şubeleri ile ilgili hizmetler de aslında bu yenilikler arasında yer alabilir.
Önceleri askerlik şubelerine gidenlerin çok da iyi anıları olmamıştır.

Askerlik şubesi önünde yer alan uzun kuyruklar sonrası eminim pek çok kişi mağdur olmuştur. Yapacağımız işlem belki çok kısa olsa bile işlem sırası için saatlerce sırada beklememiz gerekmekteydi. Askerliğe alım dönemlerinde bu süre daha da uzamaktaydı.

Askerlik şubesi bünyesinden bulunan koruma görevlileri de canı sıkılan, siniri bozulan bu insanlar ile zorluklar yaşamaktaydı. Pek çok kişi bu uzun kuyruklar oluştuğu sırada tartışmalara tanık olmuştur.

Artık bu devir kapandı. Askerlik şubelerine gitmeden önce alacağınız randevu ile askerlik şubelerindeki işlemleriniz daha hızlı bir şekilde halledebilirsiniz. Sıra beklemenize gerek kalmadan askerlik şubesi bünyesinde bulunan tüm hizmetlerden rahatlıkla faydalanabilirsiniz.
Peki ama askerlik sevk kağıdı nedir? Bu belge ne işimize yaramaktadır?
Sevk Kağıdı Nedir?
Sevk kağıdı belgesi de askerlik şubesine yolu düşenler için oldukça önemli bir belgedir. Askerlik görevinizi ifa edeceğiniz acemi birlikler açıklandıktan sonra askerlik şubelerine giderek sevk ya da diğer adıyla sülüs kağıdı almak gerekiyordu. Bu sülüs kağıdı olmadan acemi birliğine teslim olmanız mümkün değildir.

İşte bu sevk kağıdı da artık e-devlet sistemi üzerinden alacağınız randevu ile temin edilebiliyor. Ya da askerlik şubesine gitmeden e-devlet sistemi üzerinden yapacağınız birkaç basit işlemle sülüs ya da sevk kağıdınızı daha kolay bir şekilde temin edebilirsiniz.
Sevk Kağıdı Nasıl Alınır?
2014 yılı mart ayı itibariyle askerlik şubelerine e-devlet sistemi üzerinden randevu almak seçeneği getirilmiştir. Bu işlem sayesinde artık askerlik şubelerinde sıra beklememize gerek kalmamaktadır.

Askerlik şubelerinde yapacağınız işlemleri daha hızlı şekilde halletme fırsatı doğmuştur.
Sevk kağıdı hakkındaki durum ise daha farklıdır. Artık sevk ya da sülüs kağıdı almak için askerlik şubelerine gitmenize gerek yoktur.

Acemi birliğiniz açıklandıysa sevk kağıdınızı e-devlet sistemi üzerinden temin edebilirsiniz.
Milli Savunma Bakanlığı ve devam eden sayfalarda ASAL Sevk Başvurusu seçeneklerini takip ederek sülüs kağıdınızı oluşturabilir ve çıktısını alarak acemi birliğinize teslim olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir