Askerlik Durum Belgesi

Askerlik İşlemleri - 10.09.2016 - ,

Askerlik Durum Belgesi Nedir?
Askerlik durum belgesi, özellikle sınav dönemlerinde Açık Öğretim için gerekli olmaktadır.

Kayıt yenileme içinde istenilen evraklardan biridir.
İnternetten yürütülen hizmetler günden günde artmaktadır. İnternetin gelişimi ve yaygınlaşması sonrası artık pek çok belgeye ulaşılabilmektedir. Askerlik durum belgesi de bu belgeler arasındadır.

Artık askerlik durum belgesini e-devlet sistemi üzerinden sorgulayabilirsiniz.
Askerlik durum belgesi, bir işe başlayacağınız zaman sizden istenilir. Özellikle bazı işyerleri askerlik durumu ile ilgili çalışanlarının mevcut durumlarına çok dikkat etmektedir.

İşte askerlik durum belgesi bu özelliği ile de önemli bir belgedir. Bu belgeyi artık e-devlet sistemi üzerinden ücretsiz bir şekilde edinebilirsiniz. Peki askerlik durum belgesi nasıl alınır?
Askerlik Durumu Belgesi Nasıl Alınır?
İnternetin yaygınlaşması pek çok alanda işimize yaradı. Özellikle son dönemde değişen sistem ile de artık e-devlet sisteminde yer alan bilgilerin ve belgelerin resmi sayıldığını biliyoruz.

E-devlet sistemi üzerinden edinilen belgelerin tamamı, normal bir devlet dairesinden aldığınız belgeler gibi sayılmaktadır. Bu nedenle, insanlar artık belge ihtiyaçlarının çoğunu kendi evlerinde görmektedir.

İnternet bağlantısı, e-devlet şifresi ve bir yazıcı ile hakkınızda pek çok belge çıkartmanız mümkündür.
İşte askerlik durum belgesi de bunlar arasındadır. Artık askerlik durum belgesi alabilmek için askerlik şubesine gitmenize gerek kalmıyor.

Askerlik ile alakalı durumunuzu gösterir belgeyi internetten temin edebilirsiniz.
Bu işlem için e-devlet şifrenizin bulunması gerekiyor. İşlem yapabilmek için e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapmalısınız.

Giriş kısmında yalnızca e-devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız yeterli olacaktır.
E-devlet Askerlik Durum Belgesi Sorgulama
E-devlet sisteminden yapacağınız işlemlerle askerlik durum belgesi oluşturabilirsiniz. Barkodlu askerlik durum belgenizi diğer kurumlar ya da kuruluşlar ile de paylaşabilirsiniz.

Böylece sizden belge isteyen kurum ya da kuruluşlara bu belgeyi internet üzerinden göndermiş olursunuz.
Belgeyi gönderdiğiniz bu kurum ya da kuruluş ise, askerlik durumu belgesi doğrulama hizmeti ile gönderdiğiniz belgenin gerçekliğini kontrol edebilir.
Ancak buraya dikkat etmelisiniz.

E-devlet sisteminin bu hizmetinden yalnızda askerlik ile ilişiği kalmayan vatandaşlar yararlanabilmektedir.
Tecil gibi diğer durumlarda belgenin hala Askerlik Şubesi’nden alınması gerekmektedir.

Bu hizmet ile yalnızca askerlik ile ilişiğiniz olmadığını gösterir belgeyi alabilirsiniz.Konu ile ilgili soru ve görüşlerinizi sitemizin iletişim kısmından ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir