Askerlik Kaç Ay Olacak?

Profesyonel ordu oluşmasıyla birlikte askerlik süresinin kısalacağı haberleri çıkmaya başladı. Bu dedikodular ile birlikte sürelerin belli olduğunu iddia eden kesimler bulunuyor. Kısa dönem askerliğin 4 ay olduğu söylenirken uzun dönem için 10 aylık bir zaman söz konusu olacak.

Profesyonel ordu tam olarak işlemesi ile birlikte askerliğin kısalacağı haberleri her geçen gün güçlenmeye başladı. Askerlik süresinin kısa dönem için 4 ay uzun dönem için 10 ay olacağı haberleri yayılmaya başladı. Profesyonel ordu ile birlikte askeriyede tam profesyonellik işlerken normal askerlerin sürelerinde kısalmalar bekleniyor. Bu konuda çalışma yürütüldüğü duyurulurken askerlik süresinin kısalacağı her geçen gün daha da güçleniyor.

Gurbetçileri sevindiren indirimli askerlikten sonra bir önemli haber için çalışmalarını sürdüren hükumet askerlik süresini kısaltmayı hedefliyor. Askerlik 15 aydan 12 aya düşmüştü. Şimdilerde 10 aya düşerse AK Parti hükumeti seçime daha da güçlü girecek havası esmeye başladı. Bedelli askerlik için 1000 Avro söz konusu olurken AK Parti hükumeti ile askerlikteki gelişmeler şu şekilde oldu:

2003 senesine kadar askerlik 18 aydı. Bu süre öncelikle 15 aya düştü. 16 aylık yedek subaylık süresi ise 13 aya düştü. 8 ay olan kısa dönem askerlik süresi de 6 aya inmişti. 2014 yılına gelindiği zaman ise 12 aya kadar düştü. Söz konusu süreç işlerken 2 defa bedelli askerlik onaylandı. 2011’deki bedelli askerlik sürecinde tam 69 bin kişi bu hakkı kullanmıştı. Geçen seneki bedelli askerlik sürecinde 203 bin bedelli askerliği kullanmıştı.

Gurbetçiler için oldukça pahalı olan bedelli askerlik ücreti 10 bin Avro iken 6 bin Avroya düşmüştü. yeni düzenleme ile bin Avro’ya kadar düşmesi bekleniyor.

Profesyonel askerlik tam anlamıyla işlenmeye başladığı sürede askerlik süresinde tekrar düşme bekleniyor. An itibari ile 6 aylık olan kısa dönem askerliği 4 aya düşürülmesi planlanırken, 12 aylık askerlik süresi de 10 aya düşürülmesi bekleniyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir