Askerlik Sorgulama Ve Selüs Almak

Askerlik İşlemleri - 07.11.2016 - ,

E-devlet Askerlik Sorgulama ve Sülüs Alma:Askerlik işlemlerinin Askerlik Şubelerinden yapıldığı günlerde, kapı önündeki uzun kuyruklar, sabah erkenden gelip kuyruğa girerek tüm gün askerlik şubesinin önünde beklendiği günler, askerlik hizmetlerinin Milli Savunma Bakanlığı kapsamında, e devlet üzerinden sağlanmaya başlamasıyla geride kaldı.

Ekran görüntüsü aşagıda ki gibi olacaktır.

selus-sorgulama-asel-sevk-basvurusu

Artık askerlik yeri bilgilerini öğrenmek ve sülüs adı verilen ASAL sevk belgesini edinmek, askerlik şubesine gitmeye gerek olmaksızın elektronik ortamda mümkün.
Askerlik çağı gelmiş her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, askerliğini icra etmek üzere ilk adım olarak askerlik sınıflandırma sınavına tabi tutulur. Bu sınavın neticesinde bireyin rütbesi ve askerliğini gerçekleştireceği il ve birlik bilgileri belli olur.

Bu bilgileri öğrenmek ve askerliğe sevk belgesi olan sülüsü almak için, e devlet askerlik sorgulama hizmetinden önce defalarca askerlik şubesine gidip, gelmeyi gerektiren bu süreç artık elektronik ortamda kolayca işletilebiliyor.
E devlet kapısı üzerinden askerlik bilgilerinizi öğrenmek ve ASAL sevk formu yani sülüs belgesi alabilmek için e devlet şifresi almanız gerekiyor.

Şifrenizi tüm PTT bayilerinden 2 TL ücret karşılığında edinebiliyorsunuz. Şifrenizi kaybetmeniz halinde yine PTT bayilerine başvurarak 4 TL karşılığında yenisini alabiliyorsunuz. Şifrenizi edindikten sonra e devlet kapısına şifreniz ve TC kimlik numaranızla giriyorsunuz. Askerlik sorgulama hizmeti, Milli Savunma Bakanlığı web ara yüzü üzerinden veriliyor. Bu ekranda er ve yedek subaylar için iki ayrı sekme bulunuyor.

Rütbeniz doğrultusunda buradan seçiminizi yapıyor ve askerliğinizi nerede ve hangi birlikte yapacağınıza dair bilgileri görüntüleyebiliyorsunuz. Akabinde ASAL sevk başvurusu ekranına yönlendiriliyorsunuz. Buradan ilgili alanları doldurarak ve gerekli onayları vererek sülüs belgenizi alabiliyorsunuz. Sistem size işlemleri başarıyla tamamladığınıza dair bir mesaj gösterirken, aynı mesajı SMS aracılığıyla telefonunuza da gönderiyor. Ardından yapmanız gereken tek şey bastırdığınız sülüs belgesiyle birliğinize katılmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir