Bağ-Kur Emekli Aylığı Hesaplama

Türkiye’de bildiğiniz gibi bir bilgiyi öğrenmek bazen çok zor olabiliyor. Ancak gelişen teknoloji ile sistemlerin entegre edilmesi sonucu artık birçok bilgiyi rahatlıkla edinebiliyoruz. SGK, Bağ-Kur ve GSS borç sorgulama gibi birçok işlemi artık kurumlara gitmeden öğrenebiliyoruz. Eskiden en ufak bilgi için bile kurumlara gidip bilgi ediniyorduk. Kuyruklara giriyorduk ordan oraya gidip bilgi edinmeye birşeyler hesaplamaya çalışıyorduk. Bazen yalan yanlış bilgiler edinmek zorunda kalıyorduk. Fakat gelişen dünya ile birlikte teknoloji sayesinde artık herşey ellerimizin altında yer alıyor. Bağ-Kur emekli aylığı hesaplama tüm Bağ-Kurluların merak ettiği birşey. Acaba emekli olduğum zaman ne kadar maaş alacağım sorusu herkesin aklını karıştıran birşey. Çünkü emeklilikle birlikte az maaş söz konusu olursa emeklilikten sonraki planlarda değişiklik söz konusu olabiliyor. Bazen emeklilik ikramiyesine araba ev almayı düşünenler veya tatile çıkmak isteyenler bu parayı bir şekilde maddi bir olanağa çevirmeye çalışıyor. Kimisi ufak bir dükkan açarken kimisi ise pazarcılıkla uğraşıyor. O yüzden kolaylıkla öğrenebildiğimiz bu sorgulama işlemleri geleceği etkileyen bir unsur olduğundan bu bilgileri kullanmak büyük bir nimet oldu. Peki Bağ-Kur emekli aylığı nasıl hesaplanır şimdi buna değinelim.

Bağ-Kur Emekli Aylığı Hesaplama

Emeklilik maaşını hesaplamak için emekliliğe az kalmasına veya gelmesine gerek yok. 15 yıl çalışmış olmak yani 5400 günden fazla çalışmış olmak emeklilik maaşını hesaplamak için yeterli bir bilgi oluyor. TC kimlik numaranız ile basit bir sorgulama işlemi yaparak emekli iken ne kadar maaş alacağınızı öğrenebilirsiniz.

Öncelikle Şu linkle tıklayın: Bağ-Kur Emekli Aylığı Hesaplama

bagkur emekli maasi sorgulama

Daha sonra açılan sayfa da sizden TC kimlik numarası ve kurumuzu isteyecek. Kurum seçeneği içerisinde Esnaf ve Tarım seçeneği var. İkisinden birini seçin. Hemen altında ise güvenlik kodu var. Bu güvenlik kodunu doğru bir şekilde yazın. Daha sonra ise sorgula butonuna tıklayın ve emekli maaşınızın ne kadar olacağını görün.  Sorgulama ekranına geldiğiniz zaman size çeşitli uyarılar sunuyor. Öncelikle bu uyarılara göz atmak gerekir.

Uyarılar

Sorgulama ekranının hemen üstünde çeşitli bilgiler yer alır. Sorgulama işleminde size verilen bilgilerin yaklaşık olarak emekli olduğunuzda alacağınız maaşı verdiğini söyler. Yani tam olarak aynısı olmasa da hemen hemen aynı rakamlarda maaş alacaksınız demektir. Aynı zamanda emekli olduğunuz zaman hesaplanacak olan değer gerçek değeriniz olacaktır. Yani burada hesapladığınız emekli maaşınızı bir resmi evrak olarak kullanamazsınız. Misal şöyle düşünün; kişi burada emekli maaşını hesaplıyor. Daha sonra kurumuna gidip emekli maaşını öğrendiği zaman daha az olduğunu görüyor. Bu durumda burayı resmi bir evrak olarak gösterip ben bu kadar maaş almak gerekiyor diye bir itirazda bulunamaz. Zaten yukarı da uyarı da bulunulmuş. Burada verilen değerler yaklaşık bir değerdir diye.

Ayrıca hizmet bilgilerinizi doğru girmeniz gerekir. Eğer yanlış şekilde girdiyseniz hesaplamalar ya yanlış çıkar ya da herhangi bir sonuç vermez. 5400 günden az hizmet günü olan kişilerin emekli maaşı hesaplamasında herhangi bir çıktı vermiyor. Yani en az 5400 gün hizmet gününüzün olması gerekir. Bu şekilde hiç bir hesaplama sonucu vermiyor. Ayrıca bir uyarı daha var. Bu ekranda çıkan aylık kesinlik olarak hak ettiğiniz aylık anlamına gelmiyor diye bir uyarı var. Yani burada kabaca hesaplanmış bir aylık durumu var. İstisnai durumlar gibi ekstra durumlar burada hesaplamaya girmediği için kabaca bir hesap size sunuyor. Ama aşağı yukarı alacağınız aylığı burada görürsünüz. Hemen hemen burda göreceğiniz emekli aylığını, emekli olduğunuz zaman alacağınız aylık olarak aklınızda tutabilirsiniz.

  16 Haziran 2015 - 12:26
  ali yazıcı

  bağkur ayliğımı öğrenmek istiyorum

  16 Haziran 2015 - 12:27
  ali yazıcı

  bağkurayliğımi öğrenmekistiyorum

  19 Ağustos 2015 - 04:01
  aysel özturgut

  bağkurda kaç günüm var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir