Bağkur 4B Hizmet Bilgisi Sorgulama

Bağkur sorgulama ile birlikte Bağ-Kur başlangıç tarihinizi ve toplamda biriken hizmet süresini görebilirsiniz. Bağ-Kur numaranız lazımsa eğer TC kimlik numarası ile giriş yapıp daha sonra buradan Bağ-Kur numaranızı öğrenebilirsiniz.

Bağ-Kur sorgulama işlemleri sayesinde hizmet başlangıç tarihinizi görebilir ve ne zaman emekli olacağınızı emekliliğe ne kadar sürenizin kaldığını öğrenebilirsiniz. Emekli olabilmek için ne kadar gün lazım, yaş sınırı nedir hizmet süresi ne kadardır gibi konuları araştırdıktan sonra bu hesaplamayı rahatlıkla yapabilirsiniz. Bağ-Kur sorgulama işlemini iki şekilde yapabilirsiniz. Birisi SGK’nın resmi internet sitesi üzerinden yapılabilirken diğer ise e-Devlet üzerinden yani turkiye.gov.tr adresinden yapabilmenizdir.

İkisini de ayrıntılı şekilde ele alalım. Öncelikle SGK üzerinden nasıl yapılacağını öğrenelim. SGK üzerinden yaptığınız taktirde e-Devlet şifresine gerek kalmaz. e-Devlet şifresi herkeste olmadığından burdanda anlatmak gerekiyor. SGK’nın internet sitesinden rahatlıkla Bağ-Kur sorgulama işlemini yapabilirsiniz. e-Devlet şifresi nedir ne değildir yeri gelmişken buna da ufak bir açıklama yapalım. e-Devlet şifresini PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alabiliyorsunuz. Bu şifreyi kaybetmeyeceğiniz bir yere saklayın. Çünkü bu şifreyi kaybederseniz tekrar almak için gittiğiniz zaman bu ücret 4 TL gibi rakamlara ulaşıyor. O yüzden öncelikle bu şifreyi kaybetmeyeceğiz bir yere saklayın. Ayrıca şifrenizi herkesle paylaşmayın. e-Devlet bilgi sistemi içerisinde bir sürü kişisel bilgileriniz yer alır. Buradaki bilgileriniz dolandırıcı kişilerin eline geçerse ummadığınız anda başınıza bir sürü şey çıkabilir. Kimi zaman bu kişisel bilgiler ile bir sürü hesap açılabiliyor. Konuyu fazla uzatmadan SGK internet sitesinden nasıl sorgulama yapılır buna değinelim.

SGK Bağkur Sorgulama

SGK internet sitesinden sorgulama yaparken sizden e-Devlet şifresi istemez fakat sizin kimlik bilgilerinizi ister. Öncelikle kimliğinizi elinizde hazır bulundurun. Kimlik bilgileriniz içerisinde kimsenin bilemeyeceği bilgileri ister. Çünkü kolay olan örneğin soyadı gibi bilgileri birçok kişi bileceğinden sizin kişisel bilgilerinize ulaşabilme imkanı var. O yüzden sadece sizin bileceğiniz bilgileri istemesi oldukça önemli bir durumdur. Sizin kişisel bilgi güvenliğiniz için böyle olması gerekir. Şimdi sırasıyla şunları yapalım.

1. https://www.turkiye.gov.tr/4b-hizmet-bilgisi bu linkte tıklayın ve SGK’nın resmi sayfasına gidin.

2. TC kimlik numaranızı ve istenen kimlik bilgilerinizi istenen kutucuklara doldurun.

Bu bilgileri doldurduktan sonra bağkur sorgulama işleminiz gerçekleşir ve Bağ-Kur dökümanınız karşınıza çıkar. Burada yine dikkat etmeniz gereken bu bilgileri 3. kişiler ile paylaşmamanız gerektiğidir. Bu konuda yine dikkatli olun ve bu bilgileri her yerde okutmayın. Şimdi ise birçok işlemi yapabildiğimiz e-Devlet üzerinden Bağ-Kur sorgulama işlemini yapalım.

e-Devlet Bağkur Sorgulama

e-Devlet üzerinden birçok bilginize ulaşabiliyorsunuz. Fakat nasıl yapacağınız konusunda bir rehbere ihtiyacınız var. edevletssk.org sitesinden e-Devlet üzerinden yapabileceğiniz bütün işlemleri görebilirsiniz. Sitemizi takip etmeniz halinde birçok işlemi kolaylıkla yapabilme imkanınız olacaktır. e-Devlet sorgulama işlemlerinde herhangi bir yönlendirme yapmadan sizi doğrudan sorgulama sayfasına yönlendiriyoruz. Herhangi bir yanıltıcı içerik olmayacağından sitemizin yönlendirmelerini gönül rahatlığıyla gezebilirsiniz.

Öncelikle aşağıdaki linke tıklayın. Aşağıdaki link sizi doğrudan 4B Hizmet Bilgisi sorgulama sayfasına yönlendirir. Başka bir yönlendirme ile karşılaşmazsınız. turkiye.gov.tr zaten devletin resmi internet sitesidir. Buradaki göreceğiniz tüm bilgileri doğrudur.

http://www.edevletssk.org/4b-hizmet-dokumu-bagkur.html

Daha sonra açılan e-Devlet sitesinde giriş yapabilmeniz için Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıklayın. Burda sizden e-Devlet şifrenizi ve TC kimlik numaranızı ister. TC kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi giriş yapın ve sisteme girdiğiniz anda Bağkur ile ilgili bilgilerinizi göreceksiniz.

Giriş yaptıktan sonra site sizi anasayfaya yönlendirebilir. Burada ise tekrar http://www.edevletssk.org/4b-hizmet-dokumu-bagkur.html adresine tıkladığınız zaman giriş yapmadan bütün dökümanlarınızı görebilirsiniz. Bağkur sorgulama sayfası 4B Hizmet Bilgisi olarak geçer. Yani sitede bir arama yaparsanız bağkur sorgulama ile ilgili, 4B Hizmet Bilgisi sayfasını aramaya çalışın. Bağ-Kur sorgulama diye yazmaz. Kanunda yazan resmi dille size hitap eder.

SGK’ mı, e-Devlet mi?

Öncelikle belirtmekte fayda var ikisi de aynı veritabanından bilgileri çektiği için her ikisi de aynı bilgiyi yani doğru bilgiyi size verir. Şimdi baktığımız zaman bazen SGK internet sitesinde problemler çıkabiliyor. Fakat SGK’dan bakarken bir avantajınız var e-Devlet şifresine gerek duymuyor. Yani kimlik bilgilerinizi girerek hiç bir şifreye ve oturuma gerek kalmadan Bağ-Kur sorgulama işlemini yapabilirsiniz. e-Devlet şifreniz yoksa zaten SGK internet sitesinden yapmak zorundasınız. Bu kısımda yapabilecek birşeyiniz yok zaten. e-Devlet şifrenizi PTT şubelerinden daha sonra edinebilirsiniz.

e-Devlet ile giriş yaptığınız zaman ise sadece TC kimlik numarası ve şifre ile yani iki bilgi ile Bağ-Kur sorgulama işlemini yapmış olursunuz. Burada daha az bilgi girişi yaptığınız için daha kolay olur. e-Devlet şifrenizi birde ezbere biliyorsanız oldukça kısa sürede bu işlemi tamamlamış olursunuz. e-Devlet sitesinden yapacağınız sorgulama işlemi sonrası size doğrudan dökümanı verir. Aynı şey SGK içinde geçerlidir.

Peki hangisini kullanalım diyorsanız sizin için hangisi daha kolaysa o siteyi kullanırsanız daha iyi olur. Ayrıca bazen e-Devlet’te de problemler çıkabilir. Sonuç olarak internet sitesi problem çıkmasında anormal bir durum yok. Bu zamanda SGK’nın internet sitesinden sorgulama yapabilirsiniz.

Durumu özetlediğimiz zaman her iki sorgulama sayfasından da hiç bir çekinceniz olmadan sorgulama yapabilirsiniz. Her iki site de size doğru bilgileri verecektir. Bununla birlikte e-Devlet şifreniz varsa e-Devlette kolayca sorgulama yapabilir, e-Devlet şifreniz yoksa kimlik bilgileriniz ile SGK’nın internet sitesinden sorgulama yapabilirsiniz.

  15 Haziran 2015 - 12:47
  bahattin topçu

  emekli maaşim nekadardir

  25 Temmuz 2015 - 03:46
  şaban

  mrb ben ne zaman emekli olurum

  22 Ağustos 2015 - 14:41
  Denmark Yusuf

  Bağkur hizmet bilgime malesef verdiğiniz linkten ulaşamadım yardım ederseniz iyi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir