Banka hesabına konulan blokenin kaldırılması nasıl yapılır?

Genel - 30.12.2018 - ,

Banka hesapları, hesap blokesi, hesaptan bloke kaldırma, bloke işlemleri, banka bloke

Bankalar gün içinde hepimizin sıklıkla iletişime geçtiği kurumlardır. Bankaların olmadığı bir dünya düşünmek şuan ki mevcut ekonomide mümkün değildir. Bankalarla zaman zaman aramız bozulduğunda hesaplarımızda bir takım sınırlamalar getirilmiş olabilir. Bu yazıda bankaların koymuş olduğu blokenin neden kaynaklandığını ve bu blokeyi kaldırmak için neler yapılabileceğinden bahsedeceğiz.

Banka hesabına neden bloke konulur?

Banka hesabına konulan blokenin pek çok farklı türü ve çeşidi olabilmektedir. Bunların arasında son zamanlarda yaygın olarak bilinen sebebi, illegal bahis firmalarına para gönderme ya da para alma gibi sebeplerden yapıldığı bilinmektedir. Eğer ki bankaya kredi kartı borcu ya da vergi borcu gibi borçlarınız yoksa, banka hesabınıza bloke konulmuşsa bunun sebebini ilk olarak bankanızla görüşerek öğrenmelisiniz. Banka ile yapacağınız görüşmede hesabınıza neden bloke konulduğu ve nasıl bir yol izlemeniz gerektiği gibi temel bilgiler size verilecektir. Bu bağlamda adım atarak hesabınıza yapılan blokeyi kaldırabilirsiniz.

Hesaba yapılan blokelerde kişiler para gönderememekte ya da para alamamaktadır. Bu yüzden eğer ki hesabınızda bloke varsa ve acil para transferi yapmak istiyorsanız PTT aracılığı ile yapabilirsiniz. PTT üzerinden yapacağınız para transferlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. PTT de para göndermek ya da almak için bireysel bir hesaba gerek olmadığından hesaba gelen ödemelerde bloke konulmaz. Hesaplarında bloke olan pek çok kişi para transferlerinde PTT yi kullanmaktadır.

Bank hesaplarına konulan blokenin farklı sebepleri de olabilir, eğer ki kredi kartı borcunuz var ve birkaç dönem üst üste ödeme yapmadıysanız da hesabınıza bloke konulması muhtemel bir sebeptir. Bu sebeplerin dışında hesabınızda yaşadığınız blokenin farklı bir sebebi de vergi dairesine yansımış olan borçlarınız olabilir. Yukarıda da belirttiğim gibi bu konuda blokeye ilişkin en net bilgiyi bankanızla görüşerek alabilir, görüşmenin ardından nasıl bir yol izleyeceğiniz konusunda detaylı adım atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir