BES 1 Nisan’da Başlıyor! İkinci Tur Geri Sayımı Başladı…

Haber - 19.03.2017 - ,

 

Memurlar Dikkat! BES 1 Nisan’da başlıyor!

1 Nisan’dan itibaren 2,5 milyon memur ile 1,5 milyon özel sektör çalışanının sisteme dahil olması bekleniyor.

Sisteme ilk aşamada bin ve üzeri çalışanı olan özel sektör katılmıştı. Şimdi ikinci aşamaya geçiyoruz.

“Memurlar ve 250-1000” çalışanı bulunan özel sektörün 1 Nisan Tarihi  itibarıyla sisteme dahil olmasıyla birlikte, yaklaşık olarak Dört milyon kişiden otomatik olarak prime esas kazancın yüzde 3’üne karşılık gelen tutarda BES kesintisi yapılacağı bildirildi.

İlk aşamada bin ve üzeri çalışanı olan özel sektörde , 2 aylık cayma süreci sonucu, 1 milyon 700 bin kişiden yaklaşık 825 bini sistemde kalmayı tercih etti , 95 milyon liraya yakın birikim sağlanmış oldu.

Birikim sistemine dahil olanlara iki aylık cayma hakkı tanınacak. Kamu ve özel sektör hazinenin yetkili kıldığı 20 emeklilik şirketinden biriyle anlaşma hakkı tanınacak.

Çalışanlar tarafından ödenen katkı paylarına, BES ile aynı koşullara tabi olarak yüzde 25 devlet teşvik verecek.

2 aylık cayma süresi sonrasında sistemde devam eden çalışanlara da ek olarak bin lira tutarında devlet katkısı sağlanacağı bildirildi.

Tasarruf bilinci olan çalışanların, sistemde kalmaya devam ettiğini  işaret eden yetkililer, sistemden ayrılanların büyük oranının halihazırda BES birikimlerinin bulunduğunu kaydediyor.

1 Ocak la başlayan ilk aşama ,  bin ve üzeri çalışanı olan işletmeler BES‘e girdi. Şimdi ise ardından nisan ayının başında, Memurlar ve 250 ile 1000 arası çalışanı olan şirketler otomatik katılıma dahil edilecek. Eylül ayından itibaren ise de 100 ve üzeri çalışanı olan tüm işletmeler sisteme dahil edilecek. Böylelikle  2017 yılının içinde 11 milyona yakın çalışan BES katılmış olacak ve otomatik katılım sayesinde bireysel emekli yapılmış olacak.

Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama

https://www.turkiye.gov.tr/emeklilik-gozetim-merkezi-bireysel-emeklilik-sistemi-devlet-katkisi-kullanim-ve-limit-bilgileri-sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir