Birden Fazla Sigorta Numarası

Sosyal Güvenlik Kurumu yaptığı değişiklik ile E-Bildirge sistemine geçiş yaptı. Yapılan bu değişiklikten sonra vatandaşların sahip olduğu sosyal güvenlik numarası ile T.C. kimlik numaraları birbirine tanımlandı ve sigortalı kişilere tek bir sicil numarası verildi. Sonrasında ise SGK kayıtları bilgisayar ortamına aktarıldı.

Eğer kişi üzerinde birden fazla sicil numarası var ise, bunlar tespit edilir ve düzeltme yapılır. Geçerli olacak sicil numarasının kişiye ait olup olmadığı belirlenir; şayet aynı kişiye ait ise İptal-İpka işlemi yapılır. İptal edilen diğer sigorta sicil numaraları ise bir dosyaya aktarılır ve gerekli not düşüldükten sonra arşive kaldırılır.

Sigorta No Birleştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Bildirge uygulamasının hayata geçirilmesinden sonra birden fazla sicil numarasına sahip olan kişiler tespit edilip, tanımlı sicil numaraları tek bir tane olacak şekilde düzenleme yapılmıştır. Kalan tek bir sicil numarası ise T.C. kimlik numarasına tanımlanmış ve kayıtlar daha ulaşılabilir olması için elektronik ortama aktarılmıştır. Bir kişiye tanımlanan sigorta sicil numaraları o kadar çok ki, düzeltmeler devam ediyor.

 

Sicil Numaralarını teke düşürmek ve T.C. kimlik numarası ile bağlantılı hale getirmek ne gibi fayda sağlar sorusuna gelecek olursak; böylelikle sicil numaraları ve bu numaralara kayıtlı prim ve diğer bilgiler bir sicil numarası altında toplanacak ve bazı kişiler böylelikle erken emekli olabilecek. Sicil numaralarını birleştirme işlemi için kişinin kendisine en yakın SGK şubesine başvuruda bulunması gerekiyor.

Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunurken sizlere kolaylık sağlaması için yazımızın altında SGK İPTAL/İPKA dilekçesi örneğine yer verdik. Dilekçe örneğinin ilgili bölümlerini doldurduktan sonra farklı sigorta numaralarını dilekçe üzerine yazın ve sonrasında dilekçenizin işleme alınmasını sağlayın.

 

sici- numaralarinin-birlestirilmesi

 

Sigorta sicil no birleştirme ile ilgili diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir