Bugün(10 Nisan) Okullar Tatil mi?

Nisan ayında baharın gelmesine rağmen karların yağması birçok şehri etkiledi. Öğrencilerin kafasında 10 Nisan tatil olacak mı sorusu var. Son hava raporları ise oldukça karlı geçecek gibi gösteriyor. İstanbul’da sulu kar yağarken Ankara’ da kar yağışı artış gösterdi. Afyon’da gün boyu kar yağarken Eskişehir ve Bursa’da da yoğun kar yağışı olduğu gözlendi.

Yoğun Kar Yağışı Devam Ediyor

Ankara’da gece boyunca kar yağarken, Bursa, Afyon, Kütahya, Bilecik, Eskişehir, Çankırı, Bolu, Karabük, Kastamonu, Sakarya, Düzce ve Burdur’da yoğun kar yağışı etkili oldu. Birçok şehirde kar yağışı nedeniyle yollar tıkandı. Trafik kazaları yaşandı. Yetkililer mutlaka kış lastiği ile araçlara binilmesi gerektiğini söylerken, aynı zamanda kar zincirlerini araçlarında hazır bir şekilde taşımaları konusunda uyardı. Eğer aracınızda kar lastiği yok ve de zinciriniz bulunmuyor ise mutlaka toplu taşıma araçları kullanılması gerekiyor.

Bugün için kar yağışının devam edileceği düşünülürken İzmir’de dahi kar bekleneceği Meteorolji’den uyarı geldi. Ankara’da kar yağışı gün boyu aralıklarla yağdı ancak gece boyunca yağması bekleniyor. Sabah saatlerine kadar kar yağışı beklenirken kar kalınlığının 1.5 cm’ye kadar ulaşacağı tahmin ediliyor.

Kar Yağışı 11 İli Alarma Geçirdi

Bursa ve Ankara’da kar yağışının en fazla etkili olacağı yerler tahmin edilirken diğer iller ise şu şekildedir:

Afyon, Kütahya, Bilecik, Bursa, Eskişehir, Çankırı, Bolu, Karabük, Kastamonu, Sakarya, Düzce, Burdur ve Isparta’da kar için alarm verildi. Yolları açan iş makineleri ile tuzlama çalışması yapılması için araçlar hazır bir şekilde bekliyor. Bu 11 ilde bu sabaha karşı kar yağışı devam edecek. Kar kalınlığının 20 cm’ye kadar ulaşılacağı söylendi.

Bugün Okullar Tatil mi?

Kar yağışının gün boyunca etkili olmasıyla geceden sabaha kadar yağış beklenmesi gözleri valiliklere çevirdi. An itibari ile herhangi bir karar verilmedi. Kararın sabaha karşı verilmesi bekleniyor. Meteoroloji uyarıları ile birlikte sabaha karşı okullar tatil edilebilir. Bu yüzden sabahleyin haberlere göz atıldıktan sonra okullara gidilmesi mantıklı olacaktır.

İstanbul’da Sulu Kar Var

İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova şehirlerinde sabah saatlerine doğru sulu kar yağışı olacağı duyruldu. Poyraz fırtınasının da etkili olacağını söyleyen uzmanlar, işlere ve okullara giderken dikkatli olunması noktasında önemli uyarılarda bulundular.

İzmir Beklemede

İzmir için yağmur, Fırtına, Kar ve Sel uyarısı verildi. Yani birçok olasılığın oldu ilde Belediye ekipleri hazır bir şekilde bekliyor. İzmir’de soğuk ve yağışlı bir hava beklenirken kar yağışının da olabileceği duyruldu. Yoğun yağmurun olması sebebiyle sel sel ile karşı karşıya kalınacağını duyurdu. Karla karışık yağmur ve yüksek yerlerde kar yağacağını söyleyen İzmir Valiliği hava sıcaklıklarının 8-10 derece düşük olacağını duyurdu. Havanın soğuması nedeniyle iç kesimlerde don bekleniyor. Bazı kesimlerde buzlanma olacağını söyleyen Valilik, araç sahiplerinin dikkatli olmasını istedi. Aynı zamanda tedbirli şekilde yola çıkmak gerekiyor.

Bütün bu olumsuzluklar Aydın’da Menderes havzasında taşkınlığa neden olabileceğini söyleyen yetkililer, vatandaşlara su baskını konusunda dikkatli olmalarını söylediler. Çatı uçması gibi durumların yaşanabileceği, direk devrilmesi olabileceği, buzlanma ve don olayı gibi durumlara karşı dikkatli olunmalıdır.

Sarıgöl’e 45 Yıl Sonra Kar Yağdı

Manisa’nın Sarıgöl ilçesine 45 yıl sonra Nisan ayında kar yağdı. Yüksek kesimlerde kar kaplandığı söylenirken, üzüm bağları bembeyaz bir hale döndü.

Manisa’nın Sarıgöl ilçesine dün geceden itibaren kar yağıyor. Özellikle yüksek kesimlerde yoğun kar yağışı görülürken Sarıgöl’e bağlı köylerde de yoğun kar yağışı etkili oldu ve üzüm bağları bembeyaz bir örtüyle kaplandı. Üzüm bağlarında zarar oluştuğu yönünde açıklamalar var. Sarıgöl Dadağlı Mahallesi Muhtarı Mehmet Aktürk ilk defa böyle bir şey gördüklerini söylerken büyüklerimiz anlatırdı da inanmazdık dedi. 45 yıl sonra kar yağdığını söyleyen Sarıgöl Dadağlı Mahallesi Muhtarı Mehmet Aktürk bağlarımızda zarar var ve devletten inceleme bekliyoruz dedi.

Kütahya’daki Kar Yağışı

Kütahya’da etkili olan kar yağışı bazı yolları tıkadı. Domaniç-İnegöl karayolu Kocayayla Geçidi’nde tır ve çekiciler ile kar lastiği veya zincir bulunmayan sürücülerin trafiğe devam etmelerine engel olunuyor. Bekletilen araçlar yolların düzgün bir hal alması ile devam edebilecekler.

Kütahya Eskişehir yolu ile Afyon Kütahya yolundaki tehlike nedeniyle bu yollara zincirsiz çıkılmaması gerekiyor. Kar kalınlığı şehir merkezinde 5 cm’e kadar ulaşırken yüksek kesimlerde 10 cm’ye ulaştığı belirtildi.

Denizli Antalya Yolu

Önceki gece kapanan Denizli Antalya yolu an itibari ile açıkken tekrardan kapanma olasılığı olduğu için sürücülerin bu yolu kullanırken tedbirli olması gerektiği yetkililer tarafından uyarı verildi. Hava koşullarının kötü olması nedeniyle birçok noktada sorun olduğundan yoğun trafik oluştuğu verilen bilgiler arasında. Özellikle kar lastiği ve zinciri kullanmayan araçlardan dolayı uzun kuyruklar oluştuğu belirtiliyor.

Bolu Dağı’nda Kar 20 cm

Bolu Dağı’nda kar kalınlığının 20 cm’e ulaştığı söylendi. D-655 Düzce-Zonguldak Batı Karadeniz bağlantı yolunun Hiciz ve Kabalak rampalarında kaygan olan yollardan dolayı sürücüler zor anlar yaşıyor. Bu yolu kullanacakların D-655 Düzce-Zonguldak Batı Karadeniz bağlantı yolunun Hiciz ve Kabalak rampalarında dikkatli olması istendi.

Kaynaşlı, Yığılca ve Gölyaka ilçeleri ile yüksek kesimlerdeki Topuk Yaylası, Güzeldere ve Tepeköy mevkilerinde kar kalınlığı 30 cm’yi geçtiği açıklandı.

Afyon Antalya Yolu

Yoğun kar yağışı nedeniyle Afyonkarahisar – Antalya yolu kapanmıştı. Kurtarma ekipleri tarafından çalışma sonucu bu yol açıldı. Ancak gece sürecek kar yağışı ile tekrardan kapanma riski var. Yine bu yolu kullanacak sürücülerin oldukça fazla dikkatli olması gerekiyor. Kapanan bu yol tam 8 saat boyunca açılamadı. Açılan yol sonrası kontrollü sürüş için ekipler yoğun bir şekilde çalışıyor.

Buzlanma sebebiyle birçok araç yoldan çıktı ve iş makinelerinin de yardımı ile bu arçlar kurtarılmaya çalışıyor.

Eskişehir’de Kar Devam Edecek

Eskişehir’de gece devam edecek karın sabaha karşı daha da etkili olacağı açıklandı. Kentte sıcaklığın sıfırın altına düşeceği belirtildi. Yoğun kar yağışı nedeniyle Bursa ve Ankara yollarında dikkatli olunması gerekiyor. Ankara’da ve Bursa’da da karın olması nedeniyle bu noktalar oldukça kritik. Ayrıca Eskişehir Afyon yolunu kullanan sürücülerin yoğun virajların olmasından dolayı çok yavaş bir şekilde yollarına devam etmeleri gerekiyor. Kayganlaşan ve donan yollardan dolayı bu yollarda bilhassa geceleyin dikkatli olunmalıdır.

Isparta Karla Mücadele Ediyor

Isparta’nın her yerine kar yağdı. 3 köy yolu kapanırken sabaha karşı başlayan kar il merkezinden bir çok ile kadar yağdı. Kar kalınlığı ise 15 cm’ye kadar ulaştığı söylendi. Bu 15 cm kar kalınlığı olan yerler ise yüksek kesimler olarak belirtildi. Isparta’da kapanan köy yolları açılmaya çalışılırken kapanma ihtimali olan yollar içinse ekipler hazır bir şekilde bekliyor. Cadde ve sokaklar üzerinde yoğun şekilde çalışan Belediye çalışanları uzun süre mesai yapacak.

Muğla Yılanlı’da Kar Yağdı

Muğla’nın yüksek kesimlerinde kar yağarken kent merkezine 15 km uzaklıkta olan Yılanlı mevkinde kar kalınlığı 16 cm’ye kadar ulaşması tüm Muğlalıları şaşkınlığa uğrattı. Nisan ayı olmasına rağmen Muğla’nın bazı kesimlerinde sıcaklık sıfırın altına düştü. Kent merkezinden birçok kişi Yılanlı mevkine giderek fotoğraf çekti.

Muğla’nın Menteşe ilçesinde 2 gündür yağan yağmur nedeniyle tarım arazilerinin büyük çoğunluğu sular ile kaplandı. Birçok nokta da tarım arazileri zarar gördü ve sular altında kaldı. Yağışların kısa süre sonra durduğu belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir