Çekişmeli Boşanma Davasında dava süresi 450 gün olarak hedefleniyor

Adalet Bakanlığı’nca hazırlanan, dava ve soruşturmaların ne zaman biteceğinin önceden bilineceği ‘hedef süre’ uygulaması, 1 Eylül’de başlayacak.

Hedef süreler, soruşturma işlemlerinde suç şüphesinin yetkili mercilerce öğrenildiği, ceza mahkemelerinde iddianamenin kabul edildiği, hukuk, idare ve vergi mahkemelerinde davanın esas kaydının yapıldığı andan itibaren başlayacak.

Bölge adliye ve bölge idare mahkemelerinde dosyanın daireye geldiği tarihte başlayacak hedef süre, soruşturma evresinde soruşturmayı bitiren kararla kovuşturma veya yargılamalarda da gerekçeli kararın yazımıyla son bulacak.

Savcılık aşamasında başvuru halinde süre bildirilecek. Ceza mahkemelerinde sanıklara iddianame ekinde, şikayetçi ve mağdura duruşma gününü bildiren çağrı kağıdıyla süreler hakkında bilgi verilecek.

Hukuk mahkemelerinde ise hedef süre, davacıya dava açılırken verilen tevzi formunda, davalıya dava dilekçesi ekinde bildirilecek.

Çekişmeli Boşanma Davası ne kadar sürer?

Evlilik birlikteliğinin temelden sarsılması ya da diğer bir adı ile şiddetli geçimsizlik nedeni ile boşanma davası süresi oldukça uzundur. Bu sürede taraflar maddi ve manevi çok yıpranmaktadırlar. Devlet bu sürenin kısaltılması için çekişmeli boşanma davasında hedef süreyi 450 gün olarak planlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir