Çeyiz Parası İsteme Dilekçesi

Çeyiz parası evlenme ödeneği isteme dilekçesi

Çeyiz Parası İsteme Dilekçesi Örneği

Yakın bir zamanda meclisten geçen ve sonrasında hemen uygulanmaya  başlanan çeyiz parası, evlenecek ve yakın zamanda evlenmiş olan pek çok çifte katkı sağladı.  Kanunda yer alan adı ile ”Evlenme Ödeneği” pek çok çiftin evlenmeden veya evlendikten kısa bir süre sonra başvurduğu bir imkan teşkil etti.

Halk arasında ise; çeyiz parası olarak bilinen ve evlenen çiftlere tanınan bu hak için önem arz eden bir koşul bulunmaktadır. Bu koşul ise çiftlerin evlendikten sonra en geç 5 yıl içerisinde dilekçe yazarak, bu haktan yararlanma imkanları bulunmaktadır. Çiftlerin yararlanması için oldukça geniş bir tarih aralığı bırakılmış olup, bu 5 yıl içerisinde çeyiz parası dilekçesi ile başvuruda bulunmayan çiftlerin hakları düşmüş olacak; böylece çeyiz parası alamayacaktır.

Çeyiz parası veya evlenme ödeneğini başvurular sonunda almaya hak kazanan çiftler ise, bu ödeneği SGK merkezlerinden alabilir. Sosyal Güvelik Kurumundan hali hazırda yetim aylığı alan kız çocukları var ise, evlenmeden önce aldığı son aylığın yaklaşık olarak 24 katını SSK ve Bağ-Kur’dan alabiliyorken, emekli sandığından yetim aylığı alıyor ise aylığın 12 katı kadar çeyiz parası veya evlenme ödeneği almaya hak kazanıyor. Devletin evlenecek olan çiftlere maddi destek sağlamak amacı ile yürürlüğe koyduğu bu madde ile pek çok çiftin yüzü gülmüş oldu.

Çeyiz Parası veya Evlenme Ödeneği almak için yapmanız gereken çok basit bir işlem bulunmaktadır. Bu kapsamda evlenme ödeneği almak istediğinize dair bir dilekçe yazmanız ve ardından yazdığınız dilekçeye ek olarak da Evlenme Cüzdanı fotokopisini ek olarak göndermeniz gerekiyor. Gönderdiğiniz evraklar ilgili dairede incelendikten ve onay verildikten sonra size yakın olan bir kamu bankasına başvuruda bulunduğunuz evlenme ödeneği yatırılacaktır.

 

Çeyiz Parası (Evlenme Ödeneği) İsteme Dilekçesi

  16 Aralık 2015 - 16:34
  haşim yıldırım

  bence sonderece faydalı bir imkan herkese tavsiye ediyorum

  13 Haziran 2016 - 20:22
  Hayati Uçar

  Evlilik yapan çiftlerin anne ve babası evlenme ödeneğinden yararlanamazlar mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir