Çeyiz Parası Kaç Kez Alınır?

Çeyiz Parası Kaç Kez Alınır?

2.Evlilikte Çeyiz Parası Alınır mı?

Kanunda yer alan adı Evlenme yardımı olan ve halk arasında çeyiz parası olarak bilinen ödeneğin asıl amacı; anne veya babasını kaybedip, SGK’dan yetim aylığı alan kız çocukları için geçerli bir yardımdır. Şayet kız çocukları evlenir ise, aldıkları bu yetim aylığı kesilir. Bunun yerine; eğer SGK’na başvurmaları halinde aldıkları son yetim maaşı göz önüne alınır ve 2 yıl kadar bir tutar geline toplu bir şekilde ödenir. Başvuru sonrasında çeyiz parası almak için önünde hiçbir engel olmadığı belirlenen gelin adayı kendisine en yakın kamu bankasından bu yardımı alabilir. Böylece hem geline hem de düğün masraflarına katkı sağlanmış oldu.

Erkek çocukları için böyle bir durum söz konusu değildir.

Çeyiz Parası(Evlenme Ödeneği) Bir Kez Verilir?

Evlenme ödeneği ile ilgili maddede yer alan;” bir defaya mahsus olmak üzere” ibaresinden de anlaşılabileceği gibi ikinci evliliğini yapmış olan bir geline bu yardım yapılmayacaktır. Yine maddede yer alan ve net olmamakla birlikte bir defaya mahsus verilecek aylığın, hangi evlilikte verileceği ile ilgili kesin bir bilgin yer almaması soru işaretlerine sebep oluyor.

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi anne veya babası vefat eden kız çocuklarına devlet evlenene kadar maddi yardımda bulunuyor. Kız çocuğu evlendikten sonra bu maddi yardım kesiliyor. Evlendikten sonra kız çocuğunun istemesi durumunda SGK kurumuna dilekçe ile başvuruda bulunabilir ve çeyiz parası yardımı talep edebilir. İncelemeler sonrasında engel teşkil edecek bir durum saptanmaz ise herhangi bir kamu bankasına iki yıllık bir tutar yatırılır. Örnek verecek olursak sözü ediken kız çocuğu evlenmeden önce aylık bin TL yardım alıyor ise, evlendikten sonra çeyiz parası olarak iki yıllık tutar olan 24 bin TL ödeme yapılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir