Çeyiz Parası Nedir ve Ne Kadar Alınır ?

SGK çeyiz parası nedir ve ne kadar çeyiz parası alınır

Halk arasında çeyiz parası olarak bilinen ve resmiyetteki adı evlenme ödeneği olan, 5510 sayılı kanun ve bu kanunun belirlenen 37. maddesine göre şu kapsamlar yer alıyor.

Kanunun 37. maddesine göre evlenmeden önce devletten maaş alan ve evlendikten sonra maaşları kesilen kız çocuklarına evlenmeleri nedeni ile evlenme ödeneği adı altında ödeme yapılacaktır. Bu ödemenin alınabilmesi için evlenecek olan kişinin ilgili kuruma başvuruda bulunması gerekmektedir. Kişi başvuru için kendisinden istenen dilekçe ve evlenme cüzdanı fotokopisini gönderdikten sonra, evraklar işleme alınacak ve işlemden sonra evlenecek kişiye, evlenmeden önce aldığı maaşın iki yıllık tutarı tek seferde ödenecek. Bu ödeme de devlete ait bankalardan birisine yatırılmak sureti ile yapılacak.

Evlenmeleri sonrası devletten aldıkları aylıkları kesilen kişiler, tekrar aylığa bağlanmaları gerekse dahi iki yıl bir süre beklemeleri gerekecek. sonrasında tekrar devletten aylık alabilecekler. Bu süre zarfında sözü edilen kişi genel sağlık sigortası kapsamında yer alacaktır.

Tekrarlayacak olursak; SSK ve Bağ-Kur’dan yetim aylığı alan kızların evlenmeleri durumunda aldıkları bu aylık kesilir. Evlendikten sonra Evlenme ödeneği almak isteyen kişiler, SGK’na bir dilekçe yazarak çeyiz parası talep edebilirler. Bu talepler sonrasında kendilerine son aldıkları aylık tutarı baz alınarak iki yıllık bir ödeme toptan yapılır. Geçen bu iki yıl süre zarfında evlilikleri son bulsa dahi iki yıllık süre dolmadan tekrar maaşa bağlanamazlar. Bu iki yıllık süre zarfında sağlanan en büyük fayda ise, herhangi bir prim ödemeden GSS kapsamında sağlık hizmeti alabilecek olmalarıdır.

Çeyiz Parası Ne Kadar Alınır ?

Çeyiz parası evlenen kişilere aldıkları aylığın 24 katı fazlası olarak 1 defada verilmektedir. Örneğin babasından 500 TL aylık maaş alan kişi 500TL * 24 Ay= 12.000 bin TL (çeyiz parası) alabilirler.

5510 sayılı kanunun 37. maddesinin sizlere sunmuş olduğu bu hakkı şartlarınız sağlıyorsa mutlaka faydalanmanızı tavsiye ediyoruz.

    5 Kasım 2015 - 14:22
    ebru usta

    ben evlenmeden önce sigortalı oldugum için yetim aylıgı alamamıstım ceyiz parası alma hakkım bulumamakta neden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir