Çocuk Parası Nereden Alınır?

Genel - 25.04.2018 - , , , ,

Devletin en az üç çocuk politikasını devam ettirebilmesi için ailelere çocuk yapmalarını teşvik etmeleri için çocuk başına teşvik niteliğinde doğum yardımı yapmaya devam ediyor. Çocuk parası adı altında aileler tek çocuk dünyaya geldiğinde 300 TL, ailenin ikinci çocuğu dünyaya geldiğinde ise 400 TL, ailenin üçüncü çocuğunun dünyaya gelmesi halinde ise 600 TL çocuk yardımını PTT aracılığı ile annenin hesabından alabilmektedirler. Ailelerin aldığı bu çocuk yardımı sadece annenin hesabına yatırılmaktadır. PTT aracılığı ile yapılan bu ödemeleri alabilmek için doğum yaptıktan sonra doğum yapıldığını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bildirmek gerekmektedir. Yapılan bildiri sonucunda yaklaşık 2,3 ay içinde ilgili kurum aracılığı ile annenin hesabına bu ücret yatırılmaktadır.

Çocuk parası alabilmek için TC vatandaşı olmak şartı aranmaktadır. Bunun dışında hiçbir şart aranmamaktadır. Çiftler TC vatandaşı olmak koşuluyla bu parayı alabilir ve gönlünce harcayabilir. Çocuk parası alabilmek için annenin çalışıyor olması ya da sigortalı olması gibi bir şart söz konusu değildir, yukarıdaki paragrafta da belirttiğimiz gibi sadece TC vatandaşı olması yeterli olacaktır.

Devlet en az 3 çocuk politikasını desteklemek amacıyla geçtiğimiz yıllarda çocuk yardımı adı altında böyle bir proje başlattı. Buna göre artık aileler çocuk yardımı adı altında devletten böyle bir destek parası alabileceklerdir. Bu yardımı alabilmek için dilekçe ile başvuru şartı aranmaktadır. Dilekçe ile yapılan başvurular önemlidir, zira başvuru yapılmaması halinde çocuk yardımı parası verilmemektedir. Çocuk yardımı parasının verilmemesinin altında yatan tek sebep başvurunun yapılmaması ya da TC vatandaşı olunmaması olabilir. Aileler eğer hesabına para yatıp yatmadığını merak ediyorsa, PTT yi arayarak annenin TC kimlik numarası ile hesabına herhangi bir paranın olup olmadığını kolay şekilde sorgulayabilmektedirler. Aksi halde her seferinde PTT ye gidip bu parayı sormak, sorgulamak zahmetli olacaktır. Doğrumdan 2,3 ay sonra PTT ye giderek gişeden hesabınızda para olup olmadığını sorduğunuzda tüm işlemleri doğru şekilde yaptıysanız zaten hesabınızda bu paraya görebilirsiniz. Aksi halde çocuk parası hesabınıza geçmediyse Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile görüşebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir