Dershane Öğretmenleri Okullara Geçecek

Özel ve devlet okulları birçok dalda dershanelerden öğretmenleri okullarına alacak. Özel okullar dershanelerden öğretmen transferini sözleşmeli öğretmen alımı ile yaparken devlet okulları ise Okul Aile Birliği Yönetmeliği içerisinde öğretmeni kiralayacak.

Bilindiği üzere dershaneler gelecek yıl kapanıyor. Dershanelerin kapanması ile birlikte öğrencilerin sınavlara hazırlanma sürecinde bocalama yaşanacak. Aynı zamanda bu durum velileri kaygılı yapıyor. Okulların sınav sürecine yönelik etkin eğitim vermedikleri açık bir şekilde ortada. Bu durumu veliler görürken okullara sınava hazırlık süreci nasıl olacak sorusu ile birlikte devlet ve özel okullar dershanelerde görev yapan sınav sistemi ve eğitimi hakkında tecrübeli öğretmenleri alıyor. Bu şekilde sınav sistemine uyumlu bir eğitim vererek okulların sınava hazırlık sürecinde etkili olması hedefleniyor.

Devlet Okulları Okul Aile Birliği ile Sorunu Çözecek

Özel okulların sözleşmeli öğretmen alımında hiç bir sorun çıkmıyor. Özel okullar dilediği gibi sözleşmeli öğretmen alabilirken, Galatasaray, Kabataş, İstanbul Erkek lisesi gibi devlet okullarında sözleşmeli öğretmen alım yetkisi bulunmuyor. Burada çıkan açıkla birlikte devlet okulları kendilerine uygun yöntemi buldular. Okul Aile Birliği Yönetmeliği içerisinde bulunan hizmet satın alma maddesi ile öğretmen kiralama yoluna gidecekler. Bu şekilde özel okullar ile rekabetin düşmemesi eğitim kalitesinin sınav sistemine entegrasyonu hedefleniyor. Devlet okulları öğretmen kiralama yolunda öğretmenin sigortasını ve vergisini kendisi ödemesi gerekiyor. Daha köklü devlet okullarında ise kurdukları vakıflar sayesinde dershaneden öğretmen transferi yapabilecekler.

Yabancı Liselerde Veli Baskısı

Yabancı özel okullarda sınava hazırlık gibi bir dertlerinin olmadığını açıklayan bir lise müdür, ancak bu konuda velilerden çok fazla baskı olduğunu dile getirdi. Sayısal derslerin yabancı dilde işlendiğini söyleyen müdür, sınava hazırlanmak isteyen öğrenciler dershanelere gidiyordu dedi. Dershanelerin kapanması ile birlikte ailelerin baskısı sonucu dershanelerden öğretmen transferi yapılacak ve sözleşmeli bir şekilde öğretmen alımı yapacağız diye sözleri arasına ekledi.

Hizmet Satın Alınacak

Okullar test,kitap ve deneme gibi birçok dershane yayını içerisinde yer alan bir hizmeti satın alacak. Bununla birlikte dershanelerden öğretmen kiralanacak. Kiralanan öğretmenler ile birlikte hizmet sunularak dershanelerde verilen eğitimin okullara yayılması hedefleniyor. Velilerin baskısı ile birlikte oluşan bu sistem de eğer okul bunu yapmaz ise, veliler dershaneden okula dönüşmüş eğitim kurumlarına çocuklarını gönderecek. Bu sebepten ötürü birçok okul bu konu üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyor. Özellikle özel okullar ve köklü devlet okulları bu konuda oldukça fazla önem veriyor.

Okullara Dershane Eklentisi

Okullar 16 saat fazla ders koyarak dershanede alınan eğitimi okul içerisinde alması planlanıyor. Bir öğrenci hafta içi derse ve hafta sonu dershaneye gelecek şekilde kendi okulunda eğitim alacak. Öğrenci normal okul derslerinden çıktıktan sonra dershane eğitimi yani sınava hazırlık sürecini okulda tamamlayacak. Öğrenci için hiç bir değişikliğin olmayacağını iddia eden müdürler, dershanede alınan eğitim bundan sonra okulda kurs olarak verilecek deniliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir