Devlet köyüne dönene 300 koyun veriyor başvuru şartları nelerdir?

Son yıllarda sizin de fark edeceğiniz gibi devletin köyüne dönenlere gerek çiftçilik gerekse hayvan yetiştiriciliği yapanlara büyük oranda destekler yapılmaktadır. Bu desteklerden en son yapılan proje ise kötüne dönenlere devlet tarafından 300 koyun ve SGK yapılacak, bunun yanında asgari maaş ödenecek. Bu konuda yetkililerden yapılan açıklamada “köyünüzde araziniz varsa şehirde 1600 TL ye çalışmak yerine köyünüze dönün, hem üretimde aktif olarak katkınız olsun hem de maaşınızı alın ve sigortanız da yapılsın” şeklinde bir teşvik paketi oluşturuldu. Buna göre köyüne dönen kişilere devlet 300 koyun ve maaş ödemesi yapacak peki bunun şartları nelerdir kimleri kapsamaktadır işte detaylar haberimizde.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba,  devletin köyüne dönenlere 300 koyun vereceği haberine ilişkin yapmış olduğu konuşmada haberin detaylarına ilişkin bilgileri paylaştı. Fakıbaba; Köyden kente gidişleri engellemek ve bu alanda tersine göçü başlatmak için devlet köyüne dönenlere 300 adet damızlık koyun verileceği ve üstüne bir de maaş bağlanacağını söyledi.

Son yıllarda ülkemizde köyden kente göçler ciddi şekilde artmış ve insanlar kentlerde çok düşük ücretlere çalışır pozisyona gelmişlerdir. Bunun önüne geçmek için bir takım önlemler alınmaya başlanmıştır. İnsanların köyde kalmalarını sağlamak ve arazilerine bakmaları, ekip biçmeleri, çiftçilik ya da hayvancılık faaliyetleri ile ilgilenmeleri için devlet farklı alanlarda destek projeleri oluşturmuş ve bunları teşvik amacıyla kullanmaktadır. Bu teşvikler farklı şekillerde olabilmektedir, teşvik paketlerinden en sonuncusu pek çok kişiyi heyecanlandırmıştır. Bu pakete göre kente göçmüş ancak kırsalda arazisi bulunan kişilere devlet 300 damızlık koyun verecek ve üstüne bir de maaş bağlayacaktır. Tüm bunların yanında sigortası da ödenecek ve kendi işinin patronu olma şansı verilecektir. Bu teşvik pek çok kişiyi heyecanlandıran bir paket olmuştur, insanlar bu teşvik paketleri ile artık kırsal kendi arazinin başında kalacak ve gerek çiftçilik yapacak gerekse hayvancılık faaliyetlerini yürüterek üretime daha fazla katkı sağlamış olacaktır. Böylece ekonomideki payı daha fazla olacak hem de çiftçilik faaliyetleri devam edecektir. Son yıllarda gittikçe azalan çiftçilik faaliyetlerine karşı bu paket bir önlem amacıyla yapılmıştır.

    25 Şubat 2018 - 16:37
    Ek Bilgi

    Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “300 koyun” projesine açıklık getirdi.

    Fakıbaba, “Bir yanlış anlaşılma oldu ‘sanki herkese dağıtacağız gibi’. Hayvan vereceğimiz çiftçinin merası ve ahırı olacak, aynı zamanda bu işi yapan kişi olacak. 300 koyunluk ahırı vardır ama 100 koyunu var, biz bunu 300’e tamamlayacağız, 50 tane vardır biz bunu da 300’e tamamlayacağız” diye konuştu.

    http://finans.mynet.com/haber/detay/ekonomi/bakan-fakibabadan-300-koyun-projesi-hakkinda-aciklama/147336/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir