Devlet Memuru Çocuk Parası Başvuru Şartları? Çocuk Parası Nereden Alınır?

Çocuk parası devlet tarafından çocuğu olan ailelere verilen bir yardım parasıdır. Çocuğun dünyaya geldiği ilk andan itibaren gerekli şartları sağlayan ailelere verilen bu yardım parasını aileler çocuk 18 yaşına gelene kadar almaya devam eder. Bu yardım parasının miktarı çok değildir ancak aile ekonomisine bir ek gelirdir.

Çocuk Parası Alabilme Şartları Nelerdir?

Çocuk sahibi olan ailelerin devletten çocuk parası yardımı alabilmelerinin ilk şartı kişinin sigortalı bir işte çalışıyor olması gerekir. Çocuk parası almanın ikinci şartı ise ailenin çocuk sahibi olduğunu resmi kurumlara bildirmesi gerekir.

Çocuk sahibi olan aileler bu iki şartı yerine getirdikleri takdirde gerekli kurumlara başvurarak çocuk parası yardımını almaya hak kazanırlar. Çocuk parası direkt olarak kişinin eline verilmez. Bu para sigortalı olarak çalışan aile reisinin maaşına eklenir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen çocuk parasında çocuğun cinsiyetine ve yaşına göre miktar değişmektedir.

Hangi Çocuğa Kaç Lira Çocuk Parası Verilir?

Devlet memurları için 2017 yılı çocuk  yardımı memur maaş katsayıları belirlenerek aşağıdaki gibi olmuştur.

Çocuk parası 0-6 yaş çocuklar ile 6 – 18 yaş arası çocuklara farklı miktarlarda verilmektedir. Çocuk eğer erkekse ve ilköğretimde okuyorsa çocuk başına aylık 30 TL, çocuk eğer kız ise aylık 35 TL para verilmektedir. Ailenin erkek çocuğu eğer orta öğretimde okuyorsa 45 TL, kız çocuğu orta öğretimde okuyorsa aylık 55 TL para yardımı aileye yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir