Devlete Olan Borç Sorgulama

Devlete olan borç sorgulama gib.gov.tr

Bir vatandaş olarak devlete olan borç sorgulama servislerinde birkaç bilgi girerek, ne kadar ödeme yapmanızın gerekli olduğunu takip etmek ve bunu en kısa zamanda gerçekleştirmek, devletin gelir bölümündeki boşluğunu giderme konusunda yardımcı olmanız anlamına gelecektir. Devletin en önemli gelir kalemi, şüphesiz vergidir. Vergilerin toplanması ile elektrik, su, yol, bakım, hastane giderleri ve aklınıza gelebilecek her türlü kamu kurum ve kuruluşlarına ait yenileme ve bakım çalışmaları yapılmaktadır. Duyarlı bir vatandaş olarak devlete olan borç sorgulama kanallarından ulaşarak, ödemelerinizi öğrenmek ve internetten kredi kartınız ile yapmak vakit kaybı ve kurumlarda sıra beklemekten daha avantajlı olsa gerek. Bu yazımızda sizlere sistemin nasıl işlediği ve hangi bilgiler ile ulaşmanızın mümkün olacağını anlatacağız.

İnternet Vergi Dairesini Kullanın

Devlete olan borç sorgulama servisleri alanında en çok kullanılanlarını sizlerle paylaşıyoruz. Son senelerde kurumlardaki iş yükünü azaltmak ve internetin daha yaygın olmasından faydalanmak amacı ile, devlet üzerinde yapılması gereken pek çok işlem artık vergi mükelleflerinin istediği herhangi bir cihaz üzerinden gerçekleştirmesine fırsat tanıdı. Bu anlamda en önemli adımlardan bir tanesi de İnternet Vergi Dairesi üzerinden borç bilgilendirme servisini kullanmak olarak sıralayabiliriz. Peki hangi bilgiler ile bu sistemden borçlarınızın miktarını öğrenebilirsiniz. Kişinin T.C. kimlik numarası, nüfus cüzdanı seri ve sora bilgileri, güvenlik amacı ile annenizin kızlık soyadının birkaç harfi, yine güvenlik sebebi ile annenizin, babanızın, eşinizin yada çocuğunuzun T.C. kimlik numarası ve ekranda yazılı olan doğrulama kodunu girmeniz ile birlikte detaylara ulaşabileceksiniz.

Alternatif Sorgulama İşlemleri

Hangisinin size daha yakın geldiğini bilemiyoruz, bu sebeple vergi borcu sorgulama servisleri açısından 4 bilgi ile işlemlere ulaşmanız konusunda da bir miktar bilgi vermek istiyoruz. 2006’dan beri hayatımızda yeri olan e-devlet şifresini kullanarak, mobil imzaya sahipseniz, elektronik imzanız varsa yada T.C. kimlik bilgileriniz ile ulaşmak gibi adımlarla kurumlara ait olan borçlarınızı da öğrenebilirsiniz. Burada önemli olan zamanında ödemelerinizi gerçekleştirmek ve borçlarınızın cezaya kalmasını engellemektir. Son ödeme tarihlerine riayet ederseniz, bu şekilde sorunlarınızın da oluşmasını engellemiş olacaksınız. Ayrıca, ödemelerinizi kredi kartınızın hesap kesim tarihinden hemen sonra yaparsanız, bankanıza bu ödemeyi 1 ay sonra yapacak olduğunuzu da eklemek istiyoruz. Umarız sizler için faydalı bir yazı olmuştur. İyi günler dileriz.

Devlete Olan Borç Sorgulama İçin TIKLAYINIZ..

  15 Eylül 2014 - 00:32
  ismail

  sgk destek borcu nekadar

  30 Eylül 2014 - 23:03
  selahi tunc

  maliyeye borcum varmı denizlideki tüm vergi daireleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir