Dul aylığı nedir? Nasıl alınır?

Dul aylığı.Dul maaşı.Dul maaşına nasıl başvurulur? Kimler dul maaşı alır?

Devletin son yıllarda sosyal alanda bir takım yenilikler ve farklı projeler yaptığını hepimiz biliyoruz ve görüyoruz. Bu başlıkta dul aylığı ile ilgili bilgiler vereceğiz, dul aylığı nedir ve kimler alabilir gibi merak edilen soruları bu başlıkta cevaplayacağız.

DUL AYLIĞI NEDİR

Erkek ya da kadın fark etmeksizin, eşlerden birisinin vefat etmesi ile geride kalan kişinin alacağı paraya dul aylığı adı verilir.

Ölen kişinin SSK’sı varsa ve 5 yıllık bir sigorta süreci ve en az 900 prim günü varsa yine geride kalan kişi erkek ya da kadın fark etmeksizin dul aylığı alabilmektedir.

Yukarıdaki şartları taşımıyor yani 5 yıl bir sigortalık süreci ya da 900 günü yoksa, askerlik borçlanması, analık borçlanması gibi durumlarla 1800 güne prim ödeme gününü tamamlayabiliyorsa yine bu durumda da geride kalan kişi dul aylığı almaya hak kazanabilmektedir. Yine kadın ve erkek fark etmeksizin dul aylığını ikinci evlilik yapana kadar alabilmektedir. Eğer ikinci evliliğinden de boşanması ya da ölüm gibi bir durum oluşursa, bu durumda hangi eşinin maaşı daha yüksek ise onu tercih edebilme gibi bir hakkı vardır.

Sonuç olarak dul aylığı vefat eden eş üzerinden elde edilen aylık maaş ücreti de denilebilmektedir.  Bu durumdan faydalanabilmek için ise yukarıdaki kriterleri sağlayan yani çalışma yaşamı içinde aktif şekilde yer almış bir eş olması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir