E-devlet Araç Plaka ve Ceza Sorgulama

Borç Sorgulama - 14.10.2016 -
E-devlet Araç Plaka ve Ceza Sorgulama

2008 yılında hizmete alınan e devlet kapısı sayesinde devletle olan işlemler hem daha hızlı hem de daha kolay olarak halledilebilmeye başladı. Web tabanlı e devlet sisteminden önce en basit işlem, günler hatta haftalar alırken, artık devlet dairesine gitmeden, evde bilgisayar başından, tek tıkla tüm devlet işlemleri kolayca hallolabiliyor.
Kamu hizmetleri arasında belki de en zor ilerleyeni, trafik tescil, tescil sorgulama ve ceza öğrenme işlemleriydi. Özellikle büyük şehirlerde trafiğin hali malumken, Emniyet Müdürlüklerinin trafik bürolarının iş yükü de bu yoğunluk ve karmaşaya paralel olarak ilerliyordu. Fakat tescil ve ceza sorgulama işlemlerinin e devlet kapısı kapsamına alınmasıyla artık araç kullanıcıları bu bilgilere kolayca ulaşabiliyorken, trafik büroları da bu gereksiz iş yükünden kurtulmuş bir şekilde daha önemli işlerle ilgilenebiliyorlar.
Son yıllarda elektronik denetleme sistemlerinin yaygınlaşmasıyla, artık trafik kurallarını ihlal eden sürücülerin plakalarına otomatik olarak ceza kesilebiliyor.

Bu cezalar daha sonra araç kullanıcılarının adresine postalanıyor. Günlük olarak trafikte gerçekleşen otomatik ceza işlemlerinin sayısı düşünüldüğünde, cezaların sahiplerine ulaşmasında gecikmeler yaşanması kaçınılmaz.

Fakat e devlet araç sorgulama ile araç tescil bilgilerinizi ve cezalarınızı tek bir tıkla öğrenebilmeniz mümkün. Düzenli olarak e devlet üzerinden sorgulama yapmanız halinde, güncel tüm cezalarınızı takip altında tutabilmeniz mümkün.
E devlet üzerinden araç plaka ve ceza sorgulama işlemi için, e devlet şifresi edinmeniz gerekiyor.

Şifreler PTT bayilerinden alınabiliyor. TC Kimlik numaranız ve şifrenizle e devlete girdikten sonra araç tescil bilgilerinizi veya aracınızın üzerindeki mevcut cezaları sorgulayabilmeniz mümkün.

Bu hizmetin getirdiği bir kolaylık daha bulunuyor. Hizmet sayesinde araç alım satımlarında aracın kimin üzerine olduğu, plakasında ceza olup olmadığı kolayca görüntülenebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir