E Devlet Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır ?

E Devlet Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Sosyal Güvenlik Kurumu, kendisine yapılan başvuruları daha makul düzeyde cevaplamak ve aylık bağlama süresini kısaltmak için internet üzerinden emeklilik başvurusu almaya ve yapılan başvuruları SMS ile cevaplandırmaya başladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu e devlet uygulamalarını en yoğun şekilde kullanan kurumların başında geliyor. SSK veya BAĞ-KUR kapsamında çalışıyorsanız ve emeklilik vaktiniz geldiyse emeklilik için başvuruda bulunabiliyorsunuz. Normalde herhangi bir SSK Şubesi’nden yapmanız gereken emeklilik başvurusunu internet (E Devlet) üzerinden rahatlıkla yapabiliyorsunuz.

E Devlet Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılacak?

1) Bu sistemden yalnızca SSK’lı ve BAĞ-KUR’ lular faydalanabilecek.

2) E Devlet Sitesi’ne giriş yapıldıktan sonra “TAHSİS TALEP FORMU” karşınıza gelecek. Yapılan işlemlerin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için Tahsis Talep Formu’ ndaki bilgilerin eksik ve tam olarak doldurulması gerekmektedir.

3) E Devlet Sitesi’ne giriş yapıldıktan sonra “KİMLİĞİMİ ŞİMDİ DOĞRULA” bağlantısı tıklanacak. Bu bağlantı tıklandıktan sonra “E DEVLET ŞİFRESİ” bölümü tıklanacak. Ve bu bölümde yer alan “TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞLIK NUMARASI” ile “E DEVLET ŞİFRESİ” girilerek emeklilik başvurusu yapılacak.

4) E Devlet Şifresi PTT Şubeleri’ nden belli bir ücret karşılığı alınabiliyor.

TAHSİS TALEP FORMU

SGK emeklilik dilekçesi; sigortalının çalıştığı kurumları içeren ve emeklik işlemlerinin başlatılabilmesi için gerekli olan bir belgedir. Söz konusu bu belgeye kurumca TAHSİS TALEP FORMU ve BEYAN TAAHHÜT BELGESİ adı verilmiştir. Emekli adaylarının emeklilik işlemleri bu belgeye istinaden yürütülmektedir.

    25 Ocak 2015 - 20:55
    mustafa mert

    türkiye yol iş sandikası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir