E-Devlet GSS Tescil Kaydı Sorgulama

E-Devlet GSS Tescil Kaydı Sorgulama

E-Devlet sistemi üzerinden binlerce işlem yapmak mümkün. İlk hayata geçirildiğinde bünyesinde vatandaşlara sunduğu hizmet sayısı ile şimdiki hizmet sayısı arasında epey büyük bir fark var. Sistem üzerinden vatandaşların kullanımına sunulan hizmet sayısı 1354 olduğu biliniyor. Bu sayı oldukça yeterli bir sayı olmasına rağmen, her geçen gün yeni hizmet ve uygulamalar ile hizmet yelpazesini geliştiriyor. E-Devlet sisteminin verdiği hizmet sayısı ile birlikte, sistem üzerinden hizmet veren kurum sayısı da her geçen gün artış gösteriyor. Sistem üzerinden hizmet veren kurum sayısına gelecek olursak; son elde edilen rakamlara 235 kamu kurum ve kuruluşu vatandaşlara hizmet vermektedir. Sistemin bu kadar çok hizmet ve kurumu bünyesinde barındırması sonucu, işlerini kolay ve hızlı bir şekilde yapmak isteyen milyonlarca insan sisteme kayıt yaptırmıştır. Yine sisteme kayıtlı üye sayısını rakamsal olarak dile getirecek olursak; 25 milyon vatandaş tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.

Sistemin vatandaşlara sunduğu bir diğer hizmet ise sağlık hizmetleri noktasındadır. Bu kapsamda vatandaşlar Genel Sağlık Sigortası(GSS) tescil kaydı sorgulama işlemlerini kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirler. Bu sorgulamayı kimler yapabilir? sorusuna gelecek olursak; SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı gibi hizmetlerden faydalanamayan kişilerin yararlanabileceği bir hizmettir.

Genel Sağlık Sigortasından faydalanabilmek için vatandaşların gelir testi yaptırması gerekiyor. Gelir testi yaptırmak isteyen vatandaşların da il veya ilçe nüfus müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekiyor.  Bu başvurular sonucunda E-Devlet GSS Tescil Kaydı Sorgulama kapsamında yer alıp almadığını öğrenmek için işlem yapabilir.

E-Devlet GSS Tescil Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

  1. İlk etapta yapmanız gereken işlem herhangi bir PTT şubesine giderek e-devlet şifresi almanız gerekiyor.
  2.  Ardından aldığınız bu şifre ile yazımızın altında yer verdiğimiz bağlantı aracılığı ile sistem paneline girerek, bilgileri ilgili yerlere girmeniz gerekiyor.

E-Devlet GSS Tescil Kaydı Sorgulama

    3 Aralık 2015 - 09:49
    Polatbey27

    Durum değerlendirme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir