E Devlet İcra Dosyası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Vatandaşların aldığı hizmetleri elektronik ortama taşıyarak pek çok kişinin hayatına dokunan ve temelde işlemleri kolaylaştıran e devlet kapısı günden güne yeni hizmetler ekleyerek sistemin daha kullanışlı ve çok daha kolay şekilde kullanılabilir olmasını sağlıyor. E devlet kapısı üzerinden sunulan yepyeni hizmetler ile hem ilgili kurumda yoğunluk azaltılıyor hem de insanların kuyruklarda bekleme çileleri son buluyor. E devlet kapısı üzerinden en çok kullanılan işlemlerden birisi de icra dosyası sorgulama işlemi. Sorgulama yapmak için öncelikle sisteme giriş yapmanız gerekiyor. TC kimlik numarası ve şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Eğer şifreniz yoksa en yakın PTT den şifreyi edinebilirsiniz. Varsa ve unuttuysanız telefon numaranızı kullanıp şifre değiştirme işlemi yapabilirsiniz.

İcra dosyası sorgulama için en kolay ve hızlı yöntemlerden biri e devlet üzerinden yapılan sorgulamalardır. Bu yüzden insanların sıklıkla kullandığı sorgulama türlerinden birisi de e devlet üzerinden icra dosyası sorgulama işlemidir. E devlete giriş için turkiye.gov.tr adresi üzerinden kimlik bilgileriniz ile giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra Bilgi işlem dairesi başkanlığı bölümünde yer alan icra dosyası sorgulama linki üzerinden icra dosyası sorgulama alanına erişebileceksiniz. Bu alanda eğer adınıza açılan bir dava varsa listelenecektir. Adınıza açılan bir dava yoksa yine burada açınıza açılmış bir dava bulunamamıştır şekilden not yazarak size bildirecektir.

E Devlet ile Hızlı ve Kolay

Hayatımıza girdiği günden itibaren büyük ölçüde kolaylık sunan ve pek çok kişinin işlemini kolaylaştıran, aynı zamanda devlet memurları için de büyük kolaylıklar sunan e devlet sistemi, kuyrukta beklemelerin önüne geçmiş ve bu anlamda büyük bir talep görmüştür. İnsanlar eskiden basit bir adli sicil kaydı alımında ilgili kurumlarda kuyrukta beklemekteyken günümüzde bu işlem tek tıklama ile kolay şekilde çözülmüştür. Adli sicil kaydı alırken üstüne kuyrukta beklemenin yanı sıra para ödenir ve üstelik işlemi yaptırabilmek için uzun uğraş verilirdi. Artık e devlet kapısı ile tüm bu sorunlar çözülmüş, vatandaş ve memurlar bu konuda büyük bir rahatlama içine girmişlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir