E-Devlet İkametgah Belgesi Alma

E-Devlet İkametgah Belgesi Alma

İkametgah Nedir?

Kelime anlamı ile oturulan yer veya oturulan konut anlamına gelmektedir. Bazı kişilerin tek bir ikametgahı olabileceği gibi, bazı kişilerinde birden fazla sahip olduğu ikametgahı olabilir.

Kısa bir süre önce bu belgeyi almak isteyen vatandaşların muhtarlara gitmesi gerekiyordu. Muhtarlarda bu belgeyi keyfi, bölgenin ekonomik durumuna göre ücret alabiliyordu. Bu durumun ortada kalkması ile birlikte ikametgah belgelerinin verilmesi görevi nüfus il müdürlüklerine aktarıldı. Böylece vatandaşlar kendilerine en yakın il veya ilçe nüfus müdürlüklerine giderek ve herhangi bir ücret ödemeden T.C. kimlikleri ile bu belgeyi temin edebilir hale geldi.

Vatandaşların herhangi bir adres değişikliğinde bunu nüfus müdürlüklerine giderek bildirmeleri gerekiyor. Kişi bu bilgilendirmeyi yapmaz, bu değişiklik sonradan tespit edilirse sonuç olarak ağır para cezaları ödemek zorunda kalacaktır. Kurumlar aracılığıyla aldığınız bu belgeyi 30 gün boyunca kullanabilirsiniz. Eğer bir ayı geçmiş tarihli bir belge varsa tekrar yeni bir belge almanız gerekiyor.

Yukarıda bahsettiğimiz yol e-devlet sisteminden önce kullanılan zahmetli bir yoldu. E-devlet sistemi bünyesinde yer alan e-devlet ikamet belgesi alma işlemini oturduğunuz yerden basit bir internet bağlantısı ile yapmak mümkündür.

E-Devlet İkamet Belgesi Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet ikametgah belgesi almak isteyen vatandaşların öncelikle bir e-devlet şifresine ihtiyacı olacaktır. Bunu da evlerine veya iş yerlerine en yakın PTT şubelerinden yapabilirler. Ödeyecekleri 2 TL ücret karşılığında; sıra yoksa hızlı bir şekilde alabilirler. Bazı durumlarda vatandaşlar aldığı e-devlet şifresini kaybetmekte veya unutmaktadır. Bu gibi bir durumla karşılaşmamak için e-devlet şifresi ile yapılan ilk girişlerde şifreyi değiştirerek hatırlayabileceğimiz bir şifre atamaktır. Buna rağmen e-devlet şifresini unutan kişiler olursa tekrar PTT şubelerine giderek 4 TL karşılığında yeni şifre temini yapabilirler.

Alınan şifre ile aşağıda yer alan bağlantı üzerinden sisteme girdikten sonra, ilgili bölümleri doldurarak sorgulama yapabilirler.

E Devlet İkametgah Degişikliği Bildirimi

  4 Şubat 2016 - 23:57
  Nizamettin AÇIKSÖZ

  e devlet ikametgah belgesi alabilirmiyim

  10 Şubat 2016 - 20:17
  RAMAZAN DOĞAN

  ikametgah edevlet sistemi üzerinden değiştirimiyormuş sayenizde öğrendik teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir