E Devlet İmei Sorgulama

E devlet imei sorgulama ve imei kaydı

Her bir GSM telefon cihazına üretim aşamasında IMEI numarası yüklenmektedir. IMEI numarası her bir cihazın kimlik numarası olup tek ve benzersizdir ve 15 haneden oluşur. Ancak günümüzde bir IMEI numarasını farklı bir telefona kopyalayarak her iki telefonunda kullanılmaz hale getirilmesi mümkün. IMEI sorgulama sayesinde telefonunuzun kaçak olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda telefonunuzun çalınması, kaybolması durumunda da IMEI kodu ile telefonunuzu bloke ettirebilirsiniz. Uluslararası ticaretin kolaylaştığı bu dönemde orijinal olarak satın aldığınız cep telefonu kaçak yollarla getirilmiş de olabilir. İşte bütün bu risklerin var olup olmadığını İmei sorgulamasıyla öğrenebilirsiniz. 15 haneli bir sayı olan IMEI numarası, 2 haneli bir SV koduyla 17 hane de olabiliyor. Bu ek 2 hane, genelde yeni cihazlarda yer alıyor. IMEI numarasının değiştirilmesi birçok ülkede yasadışı olsa da zaman zaman gerçekleşmektedir. Hırsızlar, bazen çaldıkları telefonların IMEI kodunu masum bir kullanıcının ki ile değiştirirler. Kopyalanan IMEI numaralı telefon kullanırsanız bu bir çok ülkede suç teşkil eder. Örneğin, İngiltere’de bu durum hapis cezasına kadar gidebilmektedir.

Bütün mobil teknoloji cihazlarından telefonun kimliği diye nitelendirebiliceğimiz IMEI No.ları, tüm telefonlarda kolayca sorgulayabilir ve anında öğrenebilirsiniz. Telefonunuz ister son model telefon olsun, istersen eski bir telefon olsun, tek bir kod ile öğrenebilirsiniz. Telefonunuzdan normal arama yapar gibi *#06# yi tuşlamanız ve arama tuşuna basmanız yeterlidir.

E-Devlet İmei sorgulama ise E-Devlet sayfasına girerek TC Kimlik Numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazarak yapmanız mümkündür. Eğer E-Devlet şifrenizi unuttuysanız ya da kaybettiyseniz en yakın PTT şubesine giderek cüzi bir ücret karşılığında şifrenizi öğrenmeniz ve kullanmanız mümkündür. Giriş yaptıktan sonra E-Devlet imei sorgulama sayfasını açmanız ve cihazınızdaki IMEI numarasını ekrana yazmanız yeterlidir. Bu işlemi yaparak sorgulama yaparsanız cihazınız yasal yollar ile ithal edilip edilmediğini, kayıp ya da çalıntı bildirimi olup olmadığını kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Böylece oturduğunuz yerden tek tık ile cihazınızda bulunan IMEI numarasının gerçekliğini ölçebilirsiniz. Çalıntı telefon kullanım oranını oldukça düşüren bu uygulama ile mobil piyasa daha güvenli hale gelmiştir.

E devlet imei sorgulama için TIKLAYINIZ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir