E-devlet KYK Burs Başvurusu Sorgulama

E-devlet KYK Burs Başvurusu Sorgulama

Kredi Yurtlar Kurumu diğer bir adıyla KYK, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve yurt içinde yüksek öğrenim gören öğrencilere burs veya öğrenim kredisi ve katkı kredisi veriyor.Bununla yetinmeyen kurum , Türkiye’den  yurt dışına gidip öğrenim gören öğrenciler de dahil öğrenim kredisi veya burs vermektedir.

Peki nedir bu kredi ve burs ödemesi. ?                                                                                                                            Kredi ve Yurtlar Kurumunun öğrenciye verdiği 2 çeşit ödeme şekli bulunmaktadır. Bunlardan biri karşılıksız verilmektedir. Yani daha sonra bir geri ödeme yapılmayan ödeme şeklidir. Bunda öğrencinin not ortalaması (2.00 ve üstü) olmasına bakılır. Bu bursun da öğrenciye verildikten sonra kesilmemesi için bazı şartlar aranmaktadır bu şartlar burs verilen öğrenicinin alttan kalan dersleri 3’ü geçmemeli ve not ortalaması 2.00’ın altına inmemelidir. Kredi ise Kredi ve Yurtlar Kurumunun geri ödemeli olarak verdiği ödeme şeklidir. Yani bu ödeme şeklin de devlet öğrenciye okul yılların da belli bir miktar para ile yardımcı olduktan sonra iş hayatına girmesiyle bunu taksitlendirerek geri aldığı bir kredi türüdür. Bunda öğrencinin not ortalaması şartı aranmaz. Bu bursları alacak öğrenciler ön lisans ve lisans öğrencileri, 2 yıllık okullardan ara vermeden dikey geçiş sınavıyla 4 yıllığa uzatan öğrenciler, LYS sonucun da ilk 100’e giren öğrenciler, Üniversite kontenjanı tarafından bildirilen öğrencileri Ülke adına müsabakalara girmiş olup milli ya da amatör olarak bizi temsil eden öğrencilerdir. (2.öğretim olması bu verilecek bursu etkilemez) Üniversite sınav sonuçları açıklandıktan sonra başvuran kişi bu ödeme şekillerinden hangisini aldığını artık e-devlet üzerinden öğrenebilmektedir.

 

E-DEVLET KYK BURS BAŞVURU SORGULAMA NASIL YAPILIR ?

Aşağı da sizlere vermiş olduğumuz linke tıklamak ilk adımınız olacak sonra sizden istenen TC kimlik no ve  e-devlet şifresini gerekli kutucuklara gireceksiniz eğer e-devlet şifreniz yoksa bunu tüm PTT şubelerinden 2 TL karşılığın da temin edebilirsiniz. Daha sonra girdiğiniz bilgilerle bu işleminizi gerçekleştirmiş olursunuz.

E-devlet KYK Burs Başvurusu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir