e-Devlet Şifresi Değiştirme

e devlet şifresi değiştirme

e-Devlet şifre değiştirme işlemi ile aldığınız şifreyi değiştirerek unutmayacağınız bir şifre yapabilirsiniz. e-Devlet ile bildiğiniz gibi devlet dairelerinde yapacağınız işlemleri bir kaç tıklama ile e-Devlet üzerinden yapabiliyorsunuz. e devlet şifresi değiştirmee devlet sayesinde devlet dairelerinde sıra kuyruk beklemeye gerek kalmadı. Bununla birlikte devlet daireleri ise bu meşguliyetten kurtularak asıl işlerini daha rahat yapmaya başladılar. Bu şekilde hem vatandaş hem de devlet daireleri rahatladı. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte e-Devlet sistemi ortaya çıktı. Devletin buna ayak uydurması oldukça önemli olurken vatandaşların mağduriyetlerini önleyen bir ilerleme oldu.

PTT şubelerinden 2 TL ile aldığınız e-Devlet şifresini unutmayacağınız bir şifre yapabilirsiniz. Bu oldukça basit bir işlemdir. Öncelikle e-Devlet’e giriş yapmalısınız. Aşağıdaki linke tıklarsanız giriş sayfasına gidebilirsiniz.

https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/

 

TC kimlik numaranız ile e-Devlet şifrenizi girdikten sonra Sisteme Giriş Yap‘ a tıklayın.

Şifrenizi ilk aldığınız zaman ve ilk defa giriş yaptığınız da sisteme giriş yaparken size zaten şifrenizi değiştirme konusunda yardımcı oluyor. Fakat değiştirmediyseniz bunun için yapmanız gereken kişisel bilgi ve ayarlarım kısmına gitmektir. Bunu nasıl yapacağız diyorsanız önce sisteme giriş yapalım.

Sisteme giriş yaptığınız zaman anasayfa açılır. Hemen sağ yukarda isminiz ve soyisminiz yazar. Yanında da benim sayfam yazıyor.

İsminizin üstüne tıklayın ve aşağıdaki gibi bir pencere açılıyor.

edevlet-kapisi-giris

Hemen en altta şifremi değiştir ona tıklarsanız daha rahat bir şekilde şifre değiştirme işlemini yapabilirsiniz.

edevlet-sifre-degistirme

Şifre ve Güvenlik Ayarlarım‘ a tıklarsanız şifrenizi unuttuğunuzda ne yapmanız gerektiğini, şifrenizi sıfırlama metodunu seçmeniz için size yönlendirmelerde bulunur. Oraya da bir göz atarsanız oldukça faydalı olacaktır. Şifrenizi unuttuğunuz zaman nasıl sıfırlayacağınızı ve sıfırlamak için gerekli bilgilerin olup olmadığını oradan göz atabilirsiniz. Örneğin cep telefonu ve mail adresini girmediyseniz şifrenizi unuttuğunuz zaman şifrenizi sıfırlama imkanınız olmaz. Bu yüzden bu sayfaya mutlaka göz atın.

  5 Ağustos 2015 - 10:16
  melek kılıç

  şifremi unuttum

  22 Ağustos 2015 - 14:39
  adnan demirışık

  ptt den şifre aldım gecen aya kadar rahat işlem yapıyordum şimdi e devlete giremiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir