E-Devlet Şifresini Unuttum Ne Yapmam Gerekiyor?

E-Devlet Şifremi Unuttum

E-Devlet şifremi unuttum sorunu hemen hemen her vatandaşın başına gelmektedir. Diğer pek çok yazımıza özellikle bu noktaya vurgu yaptık. E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra yapmanız gereken ilk iş, aldığınız bu şifreyi herhangi bir yere not almanız gerekiyor.Aksi durumda şifreniz unutma ihtimaliniz büyük bir olasılık teşkil ediyor.

Hükumetin teknolojinin ilerlemesi ile birlikte şart gördüğü E-Devlet projesi kapsamında 2005 yılında ihale açıldı ve ihale sonrası proje çalışmalarına başlanıldı. Bu proje ile birlikte hayatımıza E-Devlet şifresi girdi. Bu şifre pek çok kamu işlemini halletmek artık oldukça kolay oldu. Öyle ki pek çok vatandaş, tapu sorgulamsından, e-okul öğrenci bilgileri, plaka sorgulama, SSK sorgulama gibi pek çok işleminizi halletmek mümkün olmaktadır.

Yaşanan bunca telaş ve koşuşturmalar nedeni çoğu zaman e devlet şifresi unutulabilmektedir. Eğer sizde bu telaş içerisinde şifrenizi unutan kişilerden iseniz, bu yazımızı size kolaylık sağlamak için yazdık.

E-Devlet Şifresini Unuttum Ne Yapmam Gerekiyor?

1. E-Devlet şifrenizi unutmanız veya kaybetmeniz durumunda yapmanız gereken ilk adım, ikamet ettiğiniz mevkide bulunan en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekiyor. PTT şubelerinde şifre işlemleri vezneler tarafından verilmektedir. Buradan vereceğiniz 2 TL ücret karşılığında, şifreniz bir zarf içerisinde sizlere verilecektir.

2. E-devlet şifrenizi unutmanız durumunda, tekrar bir PTT şubesine gitmeniz gerekiyor. Bu uygulamanın nedeni ise, sizin yerinize şifre almak isteyen kişilere karşı bir önlem olarak kullanıma sunulmuştur. e devlet projesinde güvenlik kavaramına büyük bir önem az etmektedir. Bu sebeple, sistemin güvenliği için her türlü önlem alınmıştır. Şifreler, başvuruda bulunan her vatandaş için ayrı ayrı oluşturulur. Aynı şifreden bir başka vatandaşa verilmez.

3. Bir diğer alınan güvenlik önlemi ise, başvuruda bulunan kişinin kimliği alınarak, kontrol edilmektedir.

4. İlk kez şifre alacak kişiler 2 TL hizmet bedeli öderken, sonraki şifre unutmalarda bu ücret 10 TL olmaktadır. Daha önceden ise, şifre unutma işlemleri 4 TL olarak belirlenmişti.

  20 Temmuz 2015 - 19:31
  24101434762

  şifre gönder

  22 Ağustos 2015 - 15:37
  mersin tarsus

  E devlet şifresi yine geçmiyor çıldırcam bu kaçıncı oldu artık edevlet şifresi almaktan PTT dekilerle akraba oldum.

  23 Ağustos 2015 - 19:22
  mustafa bahar

  e devlet şifremi unuttum

  26 Ağustos 2015 - 18:55
  mehmet faruk şahin

  e devlet şifremi unuttum- şifre gönder

  4 Haziran 2016 - 12:20
  necmiye güney

  iki sefer şifre aldım. 2. aldığımda işlem yaptım. şuanda şifreyi unuttum. girişte unutmadan islem yapmak istiyorum. olmuyor telefon bilgileri eksik yazıyor. postaneden yeniden alınması yazıyor. bu işlemlerden ve gereksiz yere para ödemekten bıktım. pratik ve çabuk işlem yapılması için çalışma yapın artık lütfennnnnnnnnnn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir