E Devlet Sigorta Sorgulama İş Yeri Sigorta Giriş Çıkış Sorgulama

Pek çok kişinin aklına takılan sorulardan birisi de yeni bir işe girdiğinde iş yerinin sigorta yapıp yapmadığıdır. Kişiler sigorta yapıp yapmadıklarını iş yerlerinin kendilerine ilişkin sigorta girişlerini eksiksiz şekilde yapıp yapmadığı gibi bilgileri işe yeni başlayan pek çok kişi merak etmektedir. Bizler de bu yazıda sizlere e devlet sistemi üzerinden sigorta prim gün sayısının nasıl yapılacağını ve iş yerlerinin giriş çıkış yapılıp yapılmadığı gibi bilgileri sizlere sunacağız. İş yerleri eskiden sigorta girişi yapılacak deyip sigorta girişini yapmayabiliyordu, bu da şüphesiz işçi için büyük bir dezavantaj anlamına gelmekteydi. Artık E devlet sisteminin uygulanmaya başlanması ile birlikte işe giren kişiler sigorta girişlerinin ne zaman yapıldığını kolay şekilde görebilir hale geldi.

E Devlet Üzerinden SGK Giriş ve Hizmet Dökümü

Öncelikle e devlet üzerinden işe giriş çıkış ve hizmet dökümü gibi bilgileri elde edebilmek için, bir e devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E devlet şifreniz ile aşağıdaki adımları sırası ile uygulayarak kolay şekilde SGK hizmet dökümünüze ulaşabilirsiniz.

  • E devlet sistemine giriş yapın TC kimlik bilgileriniz ve Şifreniz gerekecek,
  • Hizmet arama bölümüne 4a yazın,
  • Karşınıza “4a Hizmet Dökümü Gelecektir” buna tıklayın,
  • Bu alanda işe giriş tarihiniz işte kaç gün çalıştığınız gibi tüm detaylı bilgileri görebilirsiniz.

Pek çok iş yerinde işe girdi çıktı yaptırarak kişilerin hakları yenmektedir. Bu yüzden iş yerlerinde haksız şekilde size her yıl imza attırılıyorsa haklarınız yeniyor anlamına gelir. Bu yüzden SGK hizmet dökümünde karşınıza çıkan tabloda eğer ki sizden habersiz işe giriş çıkış yapıldıysa ve buna ilişkin sizin haberiniz dışında bir girdi çıktı bilgisi varsa, SGK kurumuna ilgili işletmeyi şikayette bulunabilirsiniz. Şikayetinizin ardından ilgili işletme hakkında soruşturma ve yasal takip başlatılabilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir