E Devlet Sürücü Belgesi Başvuru Durumu Sorgulama Nasıl Yapılır

E devlet sistemi üzerinden vatandaşlar kolay şekilde sürücü belgesinin durumunu sorgulayabilmektedir. Bunun için “turkiye.gov.tr” adresine girerek “Sürücü Belgesi Başvuru Durumu Sorgulama” bağlantısı altından hızlı şekilde sürücü belgesi durumunu sorgulayabilirsiniz. E devlet kapısı üzerinden sürücü belgesinin başvuru durumunuzu anlık olarak sorgulayabilme kolaylığı eklenmiştir.

Ehliyetim kaç günde ulaşır?

Ehliyetinizin basım işlemi bittiyse tahmini olarak bir hafta içinde elinizde olması gerekmektedir. Ehliyetinizin kuryeye verildiği andan itibaren cep telefonunuza barkod kodu gelecektir, bu kod ile kolay şekilde sorgulama yapabilir ve ehliyetinizin durumunu öğrenebilirsiniz.

Ehliyetiniz bir hafta süre geçmesine rağmen halen ulaşmadıysa o zaman PTT müşteri hizmetlerini arayarak konu hakkında detaylı bilgi almanızı öneririz.

Ehliyet trafiğe çıktığımızda büyük önemlilik taşıyan bir evrak niteliğindedir. Ehliyetsiz trafiğe çıkmanın ciddi yaptırımları mevcuttur. Bu yüzden ehliyetiniz elinize geçmediği taktirde asla trafiğe çıkmamanızı önermekteyiz.

Ehliyetiniz elinize geçmedi ve telefonunuza herhangi bir mesaj gelmediyse, ehliyetinizin halen kuryeye verilmemiş olma durumu yüksektir, çünkü kuryeye verildiği zaman nüfus müdürlüğünden ehliyet değişimi yaparken vermiş olduğunuz numara aktif ise o numaraya barkod gelecektir. Nüfus müdürlüğünden verilen ehliyeti teslim alma noktasında bu barkod size yol gösterecektir.

PTT görevlisi evinize ehliyeti getirdiğinde eğer ki sizi evde bulamazsa tekrar gelecektir. Bu süre zarfında yani 2 kez geldiğinde sizi evde bulamazsa, ehliyetiniz PTT şubesinde bekletilecektir. PTT şubesinden ehliyetinizi 7 gün süre ile teslim alabilirsiniz. Eğer halen ehliyetinizi almazsanız, ehliyetiniz almış olduğunuz nüfus müdürlüğüne geri dönecektir. Ehliyetinizi artık bu aşamadan sonra nüfus müdürlüğüne giderek teslim alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir