E Devlet Üzerinden Emeklilik Sorgusu Nasıl Yapılır?

Devlet sistemlerinde meydana gelen yenilikler teknoloji ile buluştu. Teknolojinin hayatımıza girmesine büyük olumlu etki yapan e devlet sistemi artık pek çok işlemimizi kolay ve hızlı şekilde yapabilmemize olanaklı hale getirdi. E devlet sistemi üzerinden “ne zaman emekli olabilirim” sorusuna artık cevap bulunur oldu. Tamamen kişilere özel olarak hizmet veren bu özellik, kişinin prim gün sayısı ve sigortalılık girişini baz alarak ortalama olarak kaç yılında ve kaç yıl sonra emekli olabileceğini gösteren bir hizmettir. Böylece vatandaşlar e devlet sistemine giriş yaparak kolay şekilde ne zaman emekli olabilecekleri konusunda bilgiye sahip olabilmektedirler.

E devlet sistemi hayatımıza büyük kolaylıklar sunarken, bir yandan da yapılan yeni kanun düzenlemeleri ve emeklilik konusunda yeni uygulamalar vatandaşları endişelendirmektedir. Özellikle emeklilik yaşının 60 yaşa artırılması konusunda uygulanan kanun çerçevesinde pek çok kişi bu konudan muzdarip olmuştur. Tüm bu sorular ve kafa karışıklarının neticesinde e devlet sisteminde hizmete sunulan bir özellik vatandaşların en azından bu konuda daha net ve kesin bilgi edinmesine, kulaktan dolma yalan yanlış bilgilere mağruz kalmamasını sağlamıştır. İşte bu yüzden e devlet üzerinde emeklilik sorgusu yapma işlemi çok önemlidir.

E devlet sisteminden emeklilik sorgusu yapmak için TC kimlik numarası ve şifreniz ile E devlet sistemine giriş yapın. Ardından “Normal şartlarda ne zaman emekli olabilirim” başlığı altında sorgulama yaparak normal şartlarda emeklilik sürenizi öğrenebilirsiniz. Emeklilik hesaplaması yapılırken çok farklı unsur hesaplamaya katılmakta ve bu bağlamda kişilerin sigortalılık primleri hesaplanmaktadır. Sigortalılık primleri e devlet üzerinden hizmet dökümü ekranında detaylı şekilde görülmekte, kişinin yıllara ait hizmet sayıları görüntülenebilmektedir. Böylece kişiler e devlet sistemi üzerinden kolay ve hızlı şekilde bu bilgilere erişebilmektedir.

Emeklilik günümüzde sosyal devletin sağladığı özel imkan ve şartlardan birisidir. Emekli olabilmek için sigortalılar 20 yıl sigortalı olarak çalışması gerekmektedir. Bağ-kur ödemesi yapan ve sigortasını kendisi ödeyen kişiler de bu ödemeleri 25 yıl boyunca yaptığı sürece emeklilik haklarından faydalanabilecekelrdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir