E devlet üzerinden KYK borç sorgulama

Öğrencilerin üniversite eğitimleri sürecinde kredi ve yurtlar kurumu olarak bilinen KYK belli miktarda her öğrenciye ödeme yapmaktadır. Ailenin ekonomik durumu ve gelir seviyesine göre aileye yapılan yardımlar değişiklik göstermektedir. KYK öğrencilere kredi ve burs olmak üzere iki farklı şekilde ödeme yapmaktadır. Bu ödemelerden burs karşılıksız olarak aile gelir durumu düşük olan öğrencilere verilirken kredi ise tüm başvuru yapan öğrencilere sağlanmaktadır.  Kredi alan ya da almaya hak kazanan bir öğrenci imzalayacağı belge ile birlikte artık Ziraat bankası aracılığı ile kredi almaya başlayacaktır. Alınan kredi öğrencinin okulunun bitmesinin ardından düzenli sigortalı bir işe girene kadar istenmemektedir. Ancak öğrenci 2,3 yılın ardından düzenli bir işe halen girmemiş olursa o zaman bu alacaklar vergi dairelerine düşmekte ve öğrenciler bu ücreti ödemeleri zorunlu hale gelmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda pek çok üniversite mezunu kişinin bu ödemeleri yapmakta büyük zorluk çektiği ortaya konmuştur, hatta bununla ilgili öğrencilerin kredi borçlarının silinmesine ilişkin mecliste bir kanun teklifi de sunulmuştur.

E devlet üzerinden öğrencilik yıllarına ait olan bu borçlar sorgulanabilmektedir. E devlet sorgulamaları yaptığınızda geçmişe ait KYK kurumuna var olan tüm borçlarınızı rahat şekilde görebileceğiniz gibi bunların detaylı olarak çıktısını da almanız sağlanmış. Eğer ki öğrenciliğiniz son buldu ve 2 yıl geçti ancak halen borcunuzu ödemediniz o zaman borçlarınız vergi dairesine gönderilmekte ve o aşamadan sonra borçlarınızın tahsilini vergi dairesi yapmaktadır.

E Devlet Üzerinden KYK Borç ödeme işlemlerini yapabilmek için öncelikle arama bölümüne KYK yazarak çıkan sonuçlar içinde Kredi ve Yurtlar Kurumu sayfasına girerek borç görüntüleme alanı altından geçmiş borçlarınızı ve aylık ne aldığınız ödeme miktarlarını detaylı olarak görebilirsiniz. E devlet üzerinden yapılan bu sorgulamalar KYK ile ortak alınan verilerdir, bu yüzden bu bilgilerin doğruluğu kesindir. Fakat bazı durumlarda öğrencilerin durumları güncellenememektedir, eğer aklınızda bu konu ile ilgili bir yanlışlık olduğu düşüncesi varsa KYK ‘yı arayarak detaylı sorgulama yapabilir, bilgilerinizin güncelliğini detaylı şekilde öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir