E Devlet Üzerinden Tapu Bilgileri Sorgulama

Tapu, bir kişinin üstünde kayıtlı olan taşınmaz malı ifade eder. Kişinin üstünde kayıtlı olan bu bilgiler noterler tarafından tutulur. Noterler devlet tarafından görevlendirilmiş olan kurumlardır. Vatandaşların üzerine kayıtlı olan tüm taşınır ya da taşınmaz mallar bu birimler tarafından kayıt altına alınır. E devlet üzerinden tapu sorgulama da ülkemizde son yıllarda E devlet sisteminin vatandaşlara farklı hizmetler sunmaya başlaması ile açılmıştır. E devlet üzerinden tapu bilgileri sorgulamak için neler yapmak gerekir, sizlere bu yazıda bu bilgilerden bahsedeceğiz. Tapu sorgulama yapmak istediğinizde hem e devlet sitesi üzerinden kolay şekilde yapabilir hem de tapu ve kadastronun genel müdürlüğünden kolay şekilde e devlet tapu sorgulaması yapabilirsiniz.

Tapu bilgisi sorgulamak için iki farklı seçenek var demiştik. Bunlardan ilki Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün resmi sitesi aracılığı ile olurken diğer seçenek ise E devlet sistemi üzerindendir. E devlet sisteminden yapacağınız sorgulamalar hızlı ve daha pratiktir. Bizler burada iki seçeneği de detaylı olarak anlatacağız.

TKGM üzerinden yani Tapu Kadastro sitesinin resmi adresine girerek, parsel sorgulama bölümüne girdiğinizde size il, ilçe ve mahalle gibi bilgileri isteyecektir. Bu bilgileri ve parsel alanlarını detaylı olarak doldurarak, sorgula bölümüne bastığınızda karşınıza kayıtlı olan tapu bilgileri çıkacaktır.

E devlet üzerinden sorgulama yapma işlemi için TC kimlik numaranız ve şifreniz gerekmektedir. Şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra Tapu bilgileri sorgulama alanına girerek buradan sorgulama yapabilir, üzerinize kayıtlı olan taşınmazların listesini görebilirsiniz. Ancak küçük bir hatırlatma yapmakta fayda var, E-devleti kullanarak Tapu ve kadastro sorgulaması yapabilmek için Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi yani TAKBİS’e kayıtlı olmanız gerekmektedir. TAKBİS’e kayıtlı değilseniz bu hizmetten yararlanamayacak, sorgulama yapsanız bile sonuçlara ulaşamayacaksınız.

Eğer sisteme girebilmek için E devlet sistemine giriş şifreniz olması gerekir. Şifreniz yoksa en yakın PTT den E devlet giriş şifrenizi alabilirsiniz. Şifreniz varsa ve unuttuysanız, telefon numaranızla birlikte şifrenizi güncelleyebilirsiniz.  Tüm bu işlemlerin ardından sistem üzerinden kolay ve hızlı şekilde bilgilerinizi sorgulayabilir, üzerinize kayıtlı taşınmaz malları görebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir